Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdoganovy dlouhé prsty. Turečtí špioni v Německu špehují stovky lidí

Erdoganovy dlouhé prsty. Turečtí špioni v Německu špehují stovky lidí

Turecká tajná služba v Německu sleduje stovky lidí, které považuje za příznivce duchovního Fethullaha Gülena, jenž stál podle Ankary za loňským pokusem části armády o puč. O případu informoval deník Süddeutsche Zeitung, podle kterého Turci zřejmě očekávali pomoc se sledováním od Spolkové zpravodajské služby (BND). Německá prokuratura mezitím podle agentury DPA oznámila, že aféru prošetřuje.

Šéf turecké tajné služby MIT se na únorové bezpečnostní konferenci v Mnichově setkal se šéfem BND Bruno Kahlem a předal mu seznam více než 300 lidí a 200 organizací, které mají být spojené s Gülenovým hnutím. Na seznamu byly mimo jiné adresy nebo telefonní čísla dotčených a v mnoha případech i fotografie pořízené při jejich sledování.

Kahl ale se seznamem podle listu naložil jinak, než Turci očekávali. Namísto spolupráce jej předal vládě a německé civilní kontrarozvědce. Posléze o něm byli informováni nejvyšší státní zástupce, kontrarozvědky jednotlivých zemí a policejní orgány.

Z obavy o bezpečnost osob na tureckém seznamu, německé úřady dotčené varovaly před sledováním. Tito lidé by podle nich měli dobře zvážit jakoukoliv cestu do Turecka nebo i jen vstup do prostor některého z tureckých konzulátů a zastupitelství v Německu.

Mluvčí německé prokuratury prohlásila, že úřad činnost neznámých agentů MIT na německém území prošetřuje. „Úspěch vyšetřování zásadní měrou závisí na tom, jaké poznatky nám naše kontrarozvědné orgány sdělí,“ vysvětlila.

Postup Ankary vůči části Turků žijících v Německu tvrdě kritizují němečtí politici i zástupci bezpečnostních složek. „Je to zcela nepřijatelné, že turecká tajná služba sleduje lidi v Dolním Sasku,“ uvedl tamní ministr vnitra Boris Pistorius. Vedle Dolního Saska se případ týká zejména Severního Porýní-Vestfálska.

„Jsme zděšeni tím, jak otevřeně dává Turecko najevo, že sleduje zde žijící Turky,“ citoval Süddeutsche Zeitung člena německých bezpečnostních služeb.

Do sledování údajných odpůrců režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Německu jsou navíc podle všeho zapojeni i členové a duchovní organizace Ditib, která zastřešuje kulturní a náboženské spolky německých muslimů tureckého původu.