Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdoganovy skandální výroky o Německu mají odezvu. Provládní noviny udělaly z Merkelové Hitlera

Erdoganovy skandální výroky o Německu mají odezvu. Provládní noviny udělaly z Merkelové Hitlera

Turecký provládní list Güneş zveřejnil kontroverzní titulní stranu, kterou z velké části zabírá fotomontáž ukazující německou kancléřku Angelu Merkelovou jako Hitlera. Doprovází ji nadpis „Frau (paní) Hitler“ a také hákový kříž. Obrázek navíc kříží nápis „Ošklivá teta“. Je to další z projevů krize, která se rozhořela mezi Ankarou a některými západoevropskými zeměmi, které turecký prezident posléze přirovnal k nacistům.

Provládní deník Güneş se skutečně nedržel zpátky. Na svém webu zveřejnil jinou fotomontáž, která ukazuje hajlující Merkelovou s nakresleným pověstným hitlerovským knírkem. Obrázek doprovází nadpis „Od Hitlera se nijak neliší“.

Text potom obsahuje nepodložené tvrzení, že Německo poskytlo zázemí všem druhům teroristických organizací cílících na Turecko a že se teď stává „vůdcem fašistů“.

Prezident Erdogan nařkl Německo a Nizozemsko z „nacistických praktik“ poté, co úřady v obou zemích zakázaly tureckým ministrům agitaci mezi krajany, které chtěly přesvědčit k hlasování pro posílení Erdoganových pravomocí.

„Přijetím teroristických organizací (...) Německo zvedá celou Evropu proti Turecku,“ hlásá také podtitulek, jímž list připomíná obvinění vznesená vůči Berlínu tureckou vládou z toho, že hostí kurdské separatisty a osoby údajně zapojené do nezdařeného pokusu o převrat loni 15. července v Turecku.