Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU žádá Čínu, aby zastavila výrobu člunů. Převaděči je používají k pašování uprchlíků do Evropy

EU žádá Čínu, aby zastavila výrobu člunů. Převaděči je používají k pašování uprchlíků do Evropy

Evropská unie požádala Čínu, aby pomohla zastavit obchod s nafukovacími čluny, které používají převáděči ve Středozemním moři. Informovala o tom agentura Reuters. Evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos v Pekingu novinářům sdělil, že tyto čluny se vyrábějí na neurčeném místě v Číně.

„Gumové čluny, které ve Středozemním moři používají sítě převáděčů, se vyrábějí kdesi v Číně a poté se vyvážejí do asijských zemí,“ uvedl Avramopulos, který se v Pekingu setkal s čínským ministrem veřejné bezpečnosti Kuo Šeng-kchunem.

„Požádal jsem tedy o podporu a spolupráci čínské úřady, aby pomohly výrobu člunů vystopovat a zastavit... V rukou bezohledných převáděčů se stávají velmi nebezpečným nástrojem,“ řekl dále evropský komisař.

V roce 2015 požádalo o azyl v bohatých evropských zemích přes milion lidí. Sporná dohoda s Tureckem, které má výměnou za fondy EU zamezovat přecházení syrských uprchlíků do Řecka, sice tok běženců omezila, ale ti se do Evropy pokoušejí dostat z Libye přes moře.

Od počátku roku dorazilo k italským břehům zhruba 37 000 migrantů. Tisícovka dalších podle agentury AFP cestou utonula. Převáděči čím dál častěji používají nafukovací čluny a ty bývají přetížené. V roce 2016 zajistila italská pobřežní stráž přes tisíc člunů. Na každý z nich připadlo v průměru 122 pasažérů.