Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa pod palbou hackerů. Napadli dodavatele elektřiny i firmy, hlavně na Ukrajině

Evropa pod palbou hackerů. Napadli dodavatele elektřiny i firmy, hlavně na Ukrajině

Ukrajinská energetická společnost Ukrenergo se stala obětí hackerů. Její vedení uvedlo, že napadený byl informační systém. Dopady na dodávku elektřiny uživatelům zatím nejsou známé, stejně tak Ukrenergo nehlásí potíže s dalšími službami. Problémy ale hlásí i další evropské státy. Komplikace měla ruská ropná společnost Rosněft, přepravní společnost A. P. Moller-Maersk, která měla potíže na všech pobočkách,  britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain.

„Nemá to žádný dopad na dodávky elektřiny," uvedl mluvčí ukrajinské společnosti Ukrenergo. Podobné potíže už dříve hlásila ukrajinská centrální banka, která oznámila, že cílem hackerů bylo i několik soukromých bank a společností. Problémy jim způsobil neznámý virus.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry, který šifruje data na pevném disku a za jejich uvolnění požaduje výkupné. Tento virus minulý měsíc infikoval na 300.000 počítačů ve 150 zemích světa.

Podle časopisu Forbes se vir jmenuje Petya, přímo spojení s WannaCry zatím nepotrvzuje.

„Zaznamenáváme v tuto chvíli několik tisíc pokusů o napadení, je to srovnatelné s prvními hodinami útoku virem Wannacry," řekl Forbesu Costin Raiu z antivirové společnosti Kaspersky. „Objevují se v různých zemích." I tentokrát přes něj hackeři žádají peníze formou výkupného.