Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa posílá miliony na výcvik libyjské pobřežní stráže. Ta uprchlíky vraždí a znásilňuje

Evropa posílá miliony na výcvik libyjské pobřežní stráže. Ta uprchlíky vraždí a znásilňuje

Lodě plné migrantů, za které pašeráci nezaplatí propustné, údajně bez milosti potopí. Zbytek utečenců, kteří míří z Libye ke břehům Apeninského poloostrova, okradou, znásilní, zbijí. Když se jim nelíbí, vrátí je zpět do severoafrické země, do vězení, odkud jsou ženy prodávány jako sexuální otrokyně, muži pak dále pašerákům či otrokářům. Řeč je o libyjské pobřežní stráži, na jejíž výcvik věnuje Evropská unie miliony eur.

„Evropské instituce by neměly poskytovat jakoukoliv podporu libyjské pobřežní stráži, ať již přímo, či nepřímo,“ říká pro deník Washington Post Annemarie Loofová, manažerka neziskové organizace Lékaři bez hranic. „Jejich podpora jen ohrožuje další životy,“ dodává jedním dechem.

Evropská unie přesto letos v lednu přiklepla dalších 3,4 milionu eur na vybavení a výcvik právě libyjské pobřežní stráže. Loni totiž do Evropy připlulo přes 184 tisíc migrantů a unie hledala lék, jak toto číslo omezit a lépe kontrolovat. Je však otázkou, zda se tyto peníze nedají mnohem účelněji vynaložit i jinak.

Pobřežní stráž v Libyi totiž připomíná všechno, jen ne paralelu na organizovanou efektivitu proloženou důrazem na lidská práva známou ze seriálu Pobřežní hlídka s Davidem Hasselhoffem v hlavní roli. Během leteckých útoků na lodě režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 bylo totiž libyjské námořnictvo téměř zdevastováno. Ochranu 1800 kilometrů dlouhé námořní hranice tak převzaly jednotlivé ozbrojené skupiny, klany a mafie, které zaujaly prázdné místo. Kdysi pašerácké lodě často pouze přelepily nápisy „libyjská pobřežní stráž“. Podle Organizace spojených národů (OSN) je však tato „stráž“ jen kouřovou clonou pro pašeráctví a další kriminální aktivity.

Vyšetřovatelé OSN tvrdí, že tyto skupiny, která Evropská unie podporuje, jsou přímo zodpovědné za potápění lodí plných migrantů. Nepřímý důkaz poskytují i tvrdá data. Oproti loňsku se počet migrantů, kteří zemřeli na cestě za svým evropským snem, zvýšil trojnásobně.

„Nedokáží nám, že jsme to byli my,“ tvrdí suše pro Washington Post vůdce jedné z takových pobřežních stráží.

Evropská unie však minulý měsíc přislíbila Libyjcům další peníze. „Je to náš klíčový spojenec,“ tvrdí osmadvacítka. Na druhé straně Středozemního moře se totiž čílí Itálie, která nápor uprchlíků nezvládá a žádá EU o jakoukoliv úlevu. Ta tak raději vypíše bianco šek a odvrátí pohled jinam.

„Evropská unie bere nařčení vůči pobřežní stráži velmi vážně. Věříme, že lékem na současný stav je lepší trénink Libyjců,“ kontruje však Catherine Rayová, mluvčí Evropské unie pro zahraniční otázky spojené s bezpečností. Zatím bylo údajně 133 příslušníků libyjské pobřežní stráže vytrénováno „jak zachovávat lidská a ženská práva uprchlíků“. Zda to pomohlo, je otázkou.

Někteří libyjští i západní bezpečnostní pracovníci uvádějí, že pobřežní stráže dostávají od pašeráků peníze za každou loď, kterou propustí. Pokud narazí na loď, od níž nedostali zaplaceno, bez milosti jí potopí.

Extra šťastní nejsou ze setkání se stráží ani ti migranti, které nepotopí. „Každého zmlátí a okradou,“ popisuje jednání pobřežní stráže uprchlík Jafar Khalifa Ibrahim z Etiopie. Rozhovory s žadateli o azyl, kteří se k italským břehům dostali, dokazují, že v Libyi čelí migranti systematickému bití a znásilňování, tvrdí Washington Post. 

Letos se ke břehům Itálie dostalo na 70 tisíc migrantů, dva tisíce cestou zemřely a přes šest tisíc z nich se podařilo pobřežní stráži zadržet a vrátit zpět do Libye.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek