Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa se bojí ruských zbraní. Chce začít nanovo

Evropa se bojí ruských zbraní. Chce začít nanovo
 

Skupina 14 evropských států včetně Česka vyzvala k novému začátku v oblasti kontroly konvenčních zbraní. Týká se to především Ruska. V prohlášení skupiny zemí v čele s Německem se také píše o zvyšující se nestabilitě v Evropě nebo anexi Krymu Ruskem.

„Bezpečnost Evropy je v ohrožení," tvrdí německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Právě Berlín celou iniciativu vede. Společné prohlášení vyzdvihuje nutnost vrátit se ke strategické stabilitě, zdrženlivosti, předvídatelnosti a transparentnosti, aby se omezila vojenská rizika. Výzva se týká především vztahu k Rusku, které pozastavilo platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě z roku 1990. 

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě
Omezuje především počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a vrtulníků mezi Atlantikem a Uralem. Členské země NATO a Varšavské smlouvy ji podepsaly v listopadu 1990.
Text výzvy podepsalo 14 států, původně se přitom hovořilo o tom, že jich bude 16. Rumunsko a Portugalsko ale nakonec ve skupině nejsou. Vedle Česka a Německa prohlášení podepsaly Slovensko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Bulharsko.

Další setkání skupina plánuje na okraj ministerské schůzky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která se uskuteční 8. a 9. prosince v Hamburku. Summit pořádá Německo, které letos OBSE předsedá.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek