Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa se pere o unijní agentury z Londýna. Šanci má i Česko, tvrdí zdroje blízké jednání

Evropa se pere o unijní agentury z Londýna. Šanci má i Česko, tvrdí zdroje blízké jednání

Dvoudenní summit evropských prezidentů a premiérů, který dnes začíná v Bruselu, bude mít na programu jednu důležitou otázkou – kam se po brexitu přesunou dvě unijní agentury, které sídlí v Londýně. Česká republika si v minulosti řekla jednu z nich: Evropský bankovní úřad (EBA). Členské země se zatím nedokázaly dohodnout na pravidlech, která by určila, kam se EBA přemístí. Podle vyjádření některých diplomatů jsou však ve hře taková, která by nahrávala Česku.

EBA se bude muset přemístit, jakmile Velká Británie vystoupí z EU. Členské země se ale zatím nedokázaly shodnout, za jakých podmínek by to mělo proběhnout. Právě způsob, kterým by se mělo určit, jaký stát převezme agenturu po Britech, bude předmětem jednání dnešního summitu. „Bude potřeba se shodnout na tom, jak dále postupovat, protože čas už dost pokročil,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr po pondělním „přípravném“ jednání v Lucemburku.

„Češi nejsou bez šance,“ řekl redakci INFO.CZ úředník pohybující se v blízkosti summitových jednáních. O úřad si kromě Čechů řekli i Němci nebo Lucemburčané. Ve hře jsou ale podle diplomatických zdrojů i další státy.

Jiný diplomat, s nímž mluvila zahraniční média, zdůraznil, že nejdůležitějším kritériem při rozhodování bude zajistit kontinuitu fungování úřadu. Neměla by se podle něj opakovat situace, kdy lídři EU na přibližně šesti summitech řešili, kam umístí sídlo Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Nabídky se budou podle dosavadních představ hodnotit na základě celé řady kritérii. Země se musí zavázat, že zvládne přijmout agenturu ke dni brexitu, zajistí přístupnost místa nového působení a poskytne odpovídající vzdělávací zařízení pro děti zaměstnanců úřadu a také přístup k sociálním a zdravotním službám pro všechny rodinné příslušníky. Dále musí platit, že unijní agentury budou po celé EU rozmístěny spravedlivě, tedy že v některém státě nebude úřadů více a v jiném žádný. Na čem se však lídři nedokázali do dnešního dne shodnout je význam těchto jednotlivých procedur a také způsob hlasování.

Českou kandidaturu má na starosti vládní zmocněnec Karel Dobeš, kterého vláda jmenovala na začátku června. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky upřednostnil bankovní úřad před Evropskou lékovou agenturou (EMA), která rovněž sídlí v Londýně. Když vláda na začátku února ze dvou institucí zvolila tu bankovní, tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza uvedl, že Česko má v této oblasti lepší šanci. Česká republika by podle premiéra mohla mít výhodu i v tom, že dosud nezavedla euro.

Oficiální přihlášky budou ucházející se země podávat koncem července. Kam se nakonec agentury přesunout, by mělo být jasno na podzim.

Evropský bankovní úřad byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi a působí jako regulátor bankovního sektoru v EU. Mezi jeho úkoly patří hlavně formulace a koordinace bankovních pravidel. Úřad, který sídlí v Londýně, trvale zaměstnává 159 zaměstnanců. Na jeho jednání však ročně přijede 10 – 15 tisíc lidí.