Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa vzdává hold Havlovi. Podívejte se na budovu Europarlamentu, která ponese jeho jméno

Evropa vzdává hold Havlovi. Podívejte se na budovu Europarlamentu, která ponese jeho jméno

Česká republika se zařadí po bok hrstky zemí, jejichž osobnosti se natolik otiskly do dějin Evropy, že se po nich jmenují budovy unijních institucí. Budova Václava Havla bude sloužit jako sídlo evropského ombudsmana a zároveň nabídne prostory pro europoslance a administrativu. Slavnostní odhalení proběhne ve Štrasburku už příští týden. 

Zatímco někteří čeští politici prosazují odklon od politiky Václava Havla, Evropa má jasno. Ve středu odhalí veřejnosti novou budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku, která ponese jeho jméno.

„Budova se bude označovat zkratkou HAV a bude sloužit jako sídlo evropské ombudsmanky. Jsem na to hrdá a vidím v tom obrovskou symboliku. Díky Havlovi jsme se stali inspirací nejen pro Evropu, ale pro celý svět,“ vysvětlila redakci INFO.CZ česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která se podílela na přípravách středečního inauguračního ceremoniálu. V budově Václava Havla budou k dispozici také kanceláře pro evropské poslance a úředníky. Celkově bude v budově 167 kanceláří, které poskytnou zázemí 233 lidem.

Původně budova patřila Radě Evropy, avšak v roce 2012 ji odkoupil Evropský parlament za 6,7 milionů eur. Následně proběhla rekonstrukce a první úředníci v ní začali pracovat letos v dubnu.

O tom, že budova bude pojmenována po Václavu Havlu, rozhodlo vedení Evropského parlamentu krátce po pohřbu bývalého československého a českého prezidenta v lednu 2012. S návrhem tehdy přišel dnes už bývalý europoslanec Libor Rouček (S&D). „Václav Havel představuje pro Evropany symbol boje za lidská a občanská práva, svobodu, demokracii a evropskou jednotu. Tyto priority a ideály tvoři základní hodnoty činnosti Evropského parlamentu,“ uvedl tehdy Rouček.

Jak už bylo řečeno, k otevření budovy HAV dojde příští týden ve středu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní například předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a Dagmar Havlová. Následně se přistoupí k odhalení bronzové busty Václava Havla, která bude přikryta evropskou vlajkou.

V budově budou vystavena díla vybraných českých umělců. Autorkou zmiňované bronzové busty Václava Havla je sochařka Marie Šeborová. Dále bude k vidění tapiserie, která vznikla podle výtvarníka Petra Síse, a kolekce fotografií Václava Havla, které těsně po revoluci v roce 1989 pořídil fotograf Tomki Němec.

Kromě Štrasburku Evropský parlament sídlí také v Bruselu a Lucemburku. Pravidelné stěhování na plenární zasedání ve Francii je ale dlouhodobě předmětem kritiky pro svou náročnost a neefektivnost.

Evropský parlament není jedinou unijní institucí, která se může v poslední době pochlubit novou budovou. V prosinci loňského roku se v Bruselu otevřelo nové sídlo Evropské rady, v níž od letoška probíhají všechna klíčová zasedání evropských premiérů a prezidentů. Výstavba budovy, které se kvůli jejímu designu přezdívá vajíčko nebo kokon, trvala deset let. Vysloužila si však mohutnou kritiku za to, že vznikala v době, kdy si mnohé státy EU utahovaly kvůli finanční a hospodářské krizi opasky.