Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská komise bez Junckera. Do jejího čela znovu kandidovat nebude

Evropská komise bez Junckera. Do jejího čela znovu kandidovat nebude

Jeden z nejmocnějších unijních úředníků, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebude v roce 2019 usilovat o druhý pětiletý mandát. Řekl to v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk.

Juncker, který je v čele unijní exekutivy od roku 2014, řekl, že tehdy „to byla pěkná volební kampaň“. „Druhá už ale nebude, protože se jí už znovu nezúčastním,“ citovala jej agentura DPA.

Juncker v rozhovoru také vyjádřil pochybnosti o tom, že v rozhovorech o odstoupení Británie, které mají brzy nastat, udrží zbývající blok 27 členských zemí jednotu. „Chtějí Maďaři a Poláci to samé, co Němci a Francouzi? O tom vážně pochybuji,“ uvedl.

„Ostatních 27 (členů) to ještě neví, ale Britové vědí velmi dobře, jak se s tím vypořádat,“ prohlásil Juncker. „Mohli by slíbit zemi A to, zemi B a zemi C něco jiného a nakonec nebude žádná jednotná evropská fronta,“ dodal podle agentury Reuters. Tvrdil rovněž, že Británie nemůže vyjednat obchodní dohody, dokud bude členem unie.

Juncker se také vyjádřil k problematickému vyjednávání kolem řeckého dluhu. Řekl, že žádná jiná země neudělala větší pokrok ve zlepšení své konkurenceschopnosti než Řecko. Přesto může třetí záchranný program, jímž tato země prochází, nakonec ztroskotat na tom, že Mezinárodní měnový fond (MMF) se stále nerozhodl, zda se bude podílet na další pomoci, kterou Atény očekávají.

Juncker ve funkci čelí kritice za přílišnou laxnost a údajné přehlížení zájmů některých zemí. Kritici mu vyčítají, že z Bruselu nevidí realitu v jednotlivých zemích. Známý je i mnohdy neformálním vystupováním při summitech a dalších oficiálních příležitostech, kvůli čemuž musel v minulosti opakovaně rozptylovat podezření, že má až příliš vřelý vztah k alkoholu.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek