Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská unie ve vážných problémech. Je třeba se vzchopit, zaznívá z Bruselu

Evropská unie ve vážných problémech. Je třeba se vzchopit, zaznívá z Bruselu

Diplomatické úspěchy a nepřímý politický vliv Evropské unie v poslední době vadnou jako čerstvě natrhané pampelišky. Ještě před pár lety byla EU jedním z hlavních hráčů na světovém diplomatickém kolbišti, současný příval krizí však ukazuje pakt zemí v jeho nahotě, míní diplomaté oslovení agenturou Reuters, kteří však zatím hovoří pouze pod rouškou anonymity. 

Krize podemílají Evropskou unii zevnitř i zvnějšku. Brexit, migrační krize či vzestup populistických politiků v jednotlivých státech unie jsou jen několika demonstracemi rozpačitosti Unie, která se však musí potýkat i s krizemi bezprostředně u svých hranic. „Nálada mezi ministry zahraničí států EU je pesimistická a depresivní. Příliš mnoho různých krizí nám klepe na dveře – Sýrie, Libye, Jemen…“ smutní polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. „Situace na Blízkém východě je špatná a pravdou je, že Evropská unie má v rukou příliš málo karet, kterými by v tamním regionu mohla hrát,“ říká polský ministr.

Přitom v minulosti byla Evropská unie diplomatickým hlasem s burácivostí vuvuzel. Její úspěchy sahaly od sjednání jaderné dohody s Íránem přes politiku détente s Kubou až po sbližování s Ukrajinou. Na tyto zdary se však Unii navázat nepodařilo. „Je třeba, abychom se vzchopili a opět získali sebedůvěru k tomu hrát ve světě podstatnou roli,“ burcuje francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault.

Cesta k nápravě evropského sebevědomí by přitom nemusela být nijak strastiplná. Jedním z důvodů, proč si Unie v zahraniční politice v poslední době nevěří pramení z dohody s Tureckem, podle níž tato euroasijská země přijímá syrské uprchlíky výměnou za eura z evropské kasy. „Souhlasili jsme s dohodou, která dala Ankaře nad námi moc, kterou může jednoduše zneužívat,“ říká evropský diplomat, který si však přeje zůstat v anonymitě. 

Věci se mění k lepšímu jen velmi pomalu. Kromě postupujícího ekonomického zotavení evropských zemí tak nyní eurooptimisté vzhlížejí především k francouzským prezidentským volbám, kde doufají ve vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona. Unie rovněž doufá, že během letošního roku se jí výrazněji podaří artikulovat a osvěžit svou zahraniční politiku, například i skrze akční plán pro evropskou obranu.

„Přijde mi, že se pomalu začínáme dostávat na správný kurz,“ uzavírá Ayarault. Cesta to však bude ještě dlouhá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek