Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropské školy bojují s Černým Petrem, který uráží děti. Spojují si ho s otroctvím

Evropské školy bojují s Černým Petrem, který uráží děti. Spojují si ho s otroctvím
 

V Česku jsme zvyklí na Mikuláše, čerta a anděla, kteří 5. prosince navštěvují děti. V Nizozemsku a Belgii mají ale jen Mikuláše a Černého Petra. Tradiční postava snědého chlapce se však stává čím dál tím kontroverznější. Některé školy už jeho přítomnost zakázaly. Studentům prý připomíná otrokářskou dobu a spojují si ho s rasismem. 

Každý prosinec si belgičtí žáci začernají tváře, namalují rty a vezmou si tmavou paruku. Pro ně to není nic neobvyklého. Jejich zahraniční spolužáky to ale někdy uráží, postava Černého Petra jim prý připomíná dobu otrokářství. Na případ upozorňuje portál Politico.eu. 

„Mám pocit, že neexistují nějaká skutečná opatření, která by se zabývala tím, jak se cítí mladí černoši ve škole,“ říká Marianne Tatepo, bývalá studentka evropské školy v belgickém Ixelles. „Kdykoli se vyskytly problémy etnického původu a rasy, lidé sklopili oči. Moje námitky ve škole převážně nebyly brány vážně. Byla jsem za křiklouna,“ dodala Marianne, která ve škole upozorňovala na situace, jež černochům ubližují.

Právě její bývalá škola obdržela v loňském roce stížnost na oslavy Mikuláše. Jeden z britských rodičů, který chtěl zůstat v anonymitě, měl problém s plakátem, jenž zobrazoval postavu Černého Petra a visel na dveřích učeben. Rodič také uvedl, že byl v šoku, když viděl, že jsou děti ve škole v rámci oslav nabarvené načerno.

„Škola již zavedla pokyny, které studentům nařizují, aby se vyhnuli zesměšňování Afričanů,“ řekl ředitel školy Emmanuel Tournemire na začátku tohoto roku. Nicméně dodal, že se oslav rozhodně zbavovat nehodlá, protože jsou v Belgii důležitým svátkem a kulturní tradicí. Jde tedy jen o určité přizpůsobení.

V roce 2016 nizozemský ombudsman řekl, že Černý Petr porušuje práva dětí a upozornil na šikanu kvůli barvě pleti, které jsou děti při oslavách 5. prosince vystaveny. Organizátoři významných veřejných oslav svatého Mikuláše již minulý rok nařídili, že kostýmy Černého Petra nesmějí zahrnovat červené rty, kudrnaté vlasy a tmavou pleť. O dva roky dříve, v roce 2015 úředníci rozhodli, že v nizozemském Haagu nesmí tradiční postava Černého Petra chodit do základních škol. Rozhodnutí se týkalo 160 škol v Haagu. Tradici s Černým Petrem ostře kritizovala i OSN, která ji označila za „dědictví otrokářství“. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek