Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropský boj s terorismem. Unie by podle uniklé zprávy měla výrazně zpřísnit kontroly hranic

Evropský boj s terorismem. Unie by podle uniklé zprávy měla výrazně zpřísnit kontroly hranic

Podle dokumentu, který unikl z vnitřních okruhů Evropské unie, by k útokům v Berlíně, Paříži nebo Bruselu nemuselo dojít, pokud by na hranicích schengenského prostoru fungovala lepší kontrola. Všichni atentátníci totiž v určitém bodě před svým činem překročili vnější hranice EU, aniž by při tom narazili na vážnější potíže nebo jejich počínání odpovědné orgány monitorovaly.

V několika případech se tak prokázalo, že ačkoliv byli potenciální – a později skuteční – teroristé v rámci Evropské unie předmětem zostřeného dohledu, nijak jim to nebránilo v tom, aby mohli její hranice opustit a zkontaktovat se s vůdci své organizace.

Další kapitolou, která je z bezpečnostního hlediska v současné situaci pochybná, je pak jeden ze základních pilířů EU, jímž je volný pohyb osob. Krveprolití v několika evropských městech totiž ukázala, jak to usnadňuje atentátníkům útěk nebo i dopravu materiálu potřebného k realizaci jejich plánů.

Abdelhamid Abaaoud, který stál jako klíčová postava za útoky v Paříži na podzim 2015, byl současně na seznamu podezřelých v Evropské unii i případem mezinárodního zájmu. Přesto se v roce 2013 přes Egypt bezpečně dostal do Sýrie, vrátil se do Evropy, aby se opět přes Turecko dostal za syrskou hranici.

Berlínský atentátník Anis Amri, který na vánočním trhu zabil dvanáct lidí včetně české občanky, byl v Německu na listině lidí podezřelých z možných příprav teroristického útoku. Přesto se bez nejmenších potíží dostal do Švýcarska, odkud se opět do Spolkové republiky vrátil, aniž by to vzbudilo zájem bezpečnostních složek.

Dokument, který má k dispozici deník Guardian, současně upozorňuje, že je důležité, aby jednotlivé členské státy sdílely rejstříky trestů a také osob, které jsou v dotyčných zemích pod dohledem. Mnoho z těch, kteří se později měli dopustit atentátu, mělo za sebou pestrou kriminální minulost, což podle autorů dokumentu může být dalším indikátorem.

Státy by rovněž neměly podceňovat informace vedené v Schengenském informačním systému, který shromažďuje záznamy o sledování podezřelých osob uvnitř Evropské unie. Dokument se rovněž zamýšlí, zda by ke zlepšení nevedlo zdokonalení práce s biometrickými a alfanumerickými daty a jejich sdílení členskými státy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek