Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropští spojenci uznali, že obrana je výhradně věcí NATO, prohlásil americký ministr obrany Mattis

Evropští spojenci uznali, že obrana je výhradně věcí NATO, prohlásil americký ministr obrany Mattis

Evropští spojenci uznali, že společná obrana je úkolem výhradně Severoatlantické aliance, prohlásil dnes v Bruselu americký ministr obrany James Mattis, který svým vyjádřením reagoval na projekt posílené spolupráce zemí EU v obranné oblasti. Washington se podobně jako některé další státy obává, aby plán nebyl pokusem nahrazovat NATO.

Státy, k nimž patří i ČR, hodlají spolupracovat v řadě konkrétních projektů - známo už je 17 z nich. Státy mají sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se jejich možnosti vhodně doplňovaly. Evropští politici ale ujišťují, že nemá vzniknout evropská armáda.

Je jasná shoda v tom, aby bylo v unijních dokumentech zakotveno, že společná obrana je úkolem NATO a jedině NATO, uvedl podle tiskových agentur Mattis, který se v belgické metropoli účastní schůzky ministrů obrany zemí NATO.

Podle diplomatického zdroje z NATO, který citovala agentura AFP, vzbuzuje projekt unijní spolupráce v oblasti obrany pochybnosti také v Kanadě, Norsku, Islandu a Albánii.

Evropská iniciativa nesmí omezovat aktivity a prostředky NATO, uvedla už dříve Katie Wheelbargerová, která má v Pentagonu na starosti mezinárodní bezpečnost. Pochyby vyjádřil také šéf aliance Jens Stoltenberg, který prohlásil, že Evropská unie nesmí nahrazovat to, co dělá NATO, a "uzavírat své trhy Američanům a dalším zemím, které nejsou součástí EU".

USA se totiž obávají i o ztrátu evropského trhu pro své zbraně, pokud by měly být nahrazovány výrobky evropského původu. Podle evropských diplomatů není ale postoj USA spravedlivý, protože evropské zbrojařské firmy nemají podobné podmínky pro to, aby se mohly uplatnit na severoamerickém trhu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek