Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ ZE SÝRIE: S kufrem, miminem a pistolí. Rebelové opouštějí Homs pod dohledem Ruska i Asada

EXKLUZIVNĚ ZE SÝRIE: S kufrem, miminem a pistolí. Rebelové opouštějí Homs pod dohledem Ruska i Asada

Muži tlačí vozíky naložené pytli, kufry, batohy. Nad zavazadly se najde prostor i pro televizi, klec s holuby a sem tam je vidět i slepice. Někteří z mužů mají za pasem pistoli či jinou zbraň. Ženy, zahalené do černých nikábů či hidžábů, zavazadla nenesou, v náručí ale třímají děti a za ruku vedou jejich starší sourozence. 

Jiní muži tlačí invalidní vozíky s postiženými dětmi nebo lidmi, kteří přišli o končetiny. Přes silnici, kde probíhá evakuace civilistů i rebelů ze čtvrti al-Waer, se belhají staříci v nepadnoucím saku a rozšmajdaných botách.

Všichni se snaží rychle nastoupit do nekonečné řady přistavených autobusů. Na celé tohle lidské hemžení dohlíží desítky ozbrojených policistů a vojáků syrské armády. Mezi lidmi pobíhají desítky pracovníků Červeného půlměsíce (odnož Červeného kříže) a to vše zpovzdálí pozoruje skupina ruských vojáků. Právě Rusko sehrálo při evakuacích rebelů z obklíčených enkláv důležitou roli mediátora. Poskytlo záruky rebelům, a proces započatý v roce 2016 ještě pod patronací OSN tak mohl pokračovat. Nyní z obklíčené oblasti odchází poslední protivládní rebelové.

 „S evakuací jsme začali už v sedm ráno a doteď odjelo přes 1400 lidí, civilistů i ozbrojenců,“ vysvětluje guvernér provincie Homs Talal Barazi. Právě on má na starosti hladký průběh naplnění dohody mezi syrskou armádou prezidenta Bašára Asada a rebely, kteří už několik let ovládají al -Waer, předměstí Homsu. V rámci této dohody se rebelové mají možnost vzdát a opustit město i se svými rodinami a přesunout se do oblastí na severu Sýrie, které jsou ještě stále pod kontrolou různých rebelských skupin. „Jejich podmínkou bylo, že si mohou sebou vzít lehké zbraně a munici a nikdo jim nesmí prohlížet zavazadla,“ vysvětluje guvernér. Je patrné, že dohoda je naplněna, neboť mnozí bojovníci u sebe zbraně mají.

 Autobusy míří do města Džarábulus na severu země, které je pod kontrolou milic, které podporuje Turecko. Jiné autobusy zamíří do provincie Idlib, která je pod kontrolou rebelských skupin, jimž dominuje an-Nusrá (odnož al-Kaidy) a Džaiš al Fatah, Tauhaa brigade. „V podstatě jde hlavně o islamistické skupiny,“ vysvětluje Georges Comninos z ICRC (Mezinárodní výbor červeného kříže) v Aleppu. Mnohé z rebelských skupin jsou na seznamech teroristických organizací a mají podporu zejména z Turecka, Kataru a Saúdské Arábie.

 Všichni rebelové dostali zároveň možnost zůstat na území kontrolovaným syrskou vládou a začlenit se do normálního života, museli by ale odevzdat zbraň. „Tuto možnost využilo jen 41 rebelů. Nechceme, aby odcházeli, jsou to Syřané jako my. Snažíme se je přesvědčit. Nejdříve souhlasilo 500 rebelů, ale pak je jiní přesvědčili, ať jdou raději pryč. Bojí se, že bychom je uvěznili, což není pravda. Dostali by amnestii, “ tvrdí guvernér Barazi.

 Rebelové proces evakuace kritizují jako vynucené přesídlování, protože al-Waer byl dlouho ostřelován a nakonec i obklíčen syrskou armádou. „Evakuací al-Waer skončí příměří a syrskému režimu zase vyhlásíme válku,“ vydali ve společném prohlášení skupiny FSA /Svobodná syrská armáda/ a islamistická skupina Ahrár aš-Šám. Kritická ji OSN, která říká, že jde o evakuaci vynucenou násilím. „Každá taková to akce musí být dobrovolná, nesmí jít o nucené přesidlování,“ vyjádřil obavy šéf humanitární sekce OSN Stephen O`Brien. Prezident Bašár Asad se ale vyjádřil v tom smyslu, že v evakuacích vidí cestu k míru, na rozdíl od mírových jednání v Ženevě.

Během procesu evakuací by mělo být přesídleno 12 000 lidí z různých částí Sýrie, které jsou pod kontrolou rebelů. Většina z nich odchází na sever – k hranicím s Tureckem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek