Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Expremiér vs. expremiér. Bude vítěz pravicovových primárek francouzským prezidentem?

Francouzi od rána hlasují v druhém kole primárek, které vůbec poprvé pořádá pravicová strana Republikánů. Do finále se probojovali dva bývalí premiéři: přívrženec „šokové terapie" v ekonomice, konzervativec Francois Fillon (62) a umírněnější tradicionalista Alain Juppé (71), který slibuje „hluboké reformy", ale „bez brutality".

Prvního kola se minulou neděli zúčastnilo 4,3 milionu voličů. Poslední televizní debatu obou uchazečů ve čtvrtek sledovalo více než osm milionů diváků.

Francois FillonFrancois Fillonautor: Shutterstock

V sázce je hodně: vzhledem k roztříštěnosti levice má vítěz dnešního klání velkou šanci, že postoupí do druhého kola prezidentských voleb, kde by podle aktuálních průzkumů měl porazit vůdkyni krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou a stanout v čele státu.

Primárky pořádá hlavní pravicová strana strana Republikáni, ale zúčastnit se jich může každý, kdo zaplatil manipulační poplatek dvě eura (54 korun) a podepsal prohlášení, že sdílí politické hodnoty pravice a středu. Nemusí přitom mít stranický průkaz, což otvírá možnost taktického hlasování voličů jiného politického zaměření.

První kolo bylo ve znamení nečekané vítězství Fillona, který byl dlouho považován za outsidera, ale získal 44 procent hlasů, zatímco favorizovaný Jupé jen 28 procent, přestože v průzkumech dlouho vedl. Ze hry úplně vypadl bývalý prezident Nicolas Sarkozy (61).

Nicolas Sarkozy a Alain JuppéNicolas Sarkozy a Alain Juppéautor: ČTK

Sarkozy dnes patřil k prvním voličům u pařížských uren. Na veřejnosti se objevil poprvé od své porážky a odchodu z politiky, zdržel se ale jakéhokoli vyjádření. Bezprostředně po prvním kole naznačil, že pomýšlí podpořit Fillona.

Fillonovi se dnes předvídá jasné vítězství; skutečný výsledek hlasování má být znám krátce po uzavření volebních místností.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek