Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exšéfa FBI jsem nenahrával, uvedl Trump. Dříve o záznamech sám psal

Exšéfa FBI jsem nenahrával, uvedl Trump. Dříve o záznamech sám psal

Americký prezident Donald Trump na Twitteru odmítl, že by nechal tajně nahrát své rozhovory s exšéfem FBI Jamesem Comeym. V minulosti se přitom sám Trump vyjádřil v duchu, že záznamy schůzky existovat můžou. Vlivného šéfa FBI prezident před časem překvapivě vyhodil, což Bílý dům zdůvodňoval ztrátou důvěry. Kritici ale vyjadřují obavy, že jde o snahu zbrzdit vyšetřování kauzy kolem údajného ovlivňování voleb z Ruska ve prospěch Trumpa, což i sám Comey před časem uvedl při slyšení před senátním výborem.

Trump na svém twitteru uvedl, že „nepořizoval a ani nemá inkriminované nahrávky“. Odkazoval tak na někdejší spekulace, že záznamy zachycující jejich společné rozhovory existují. Není zcela zřejmé, co prezidenta k dnešnímu vzkazu inspirovalo. Sám se přitom před časem – rovněž bez zjevné motivace – rozepsal v jiném tónu a uvedl, že by „Comey měl raději doufat, že neexistují žádné záznamy jejich rozhovoru“.

Oficiálně Trump květnové odvolání šéfa FBI zdůvodňoval tím, že v něj ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Uvedl také, že v FBI panoval "chaos" a že se Comey dopustil chyb při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Spekulace, že Comeyho odvolání souvisí s vyšetřováním FBI, Trump nadále popírá. Jeho právní zástupce Kasowitz před časem prohlásil, že Trump nikdy nežádal od exšéfa FBI loajalitu a také nechtěl zastavit vyšetřování svého poradce Michaela Flynna, který skončil, když se ukázalo, že zapíral kontakty s Rusy. „Prezident nikdy, v žádné formě, ani smyslu, nenařídil či nenavrhl, aby pan Comey zastavil vyšetřování kohokoli,“ uvedl jeko advokát.

Sám Comey v nedávném ostře sledovaném slyšení před senátním výborem uvedl, že důvodem jeho konce byla Trumpova snaha změnit průběh vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských voleb. Comey při slyšení poznamenal, že Trump mu před jeho odvoláním naznačoval, že jeho setrvání v čele FBI podmiňuje oddaností. Zároveň mu prý opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře.