Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Extrémně vysoké teploty za polárním kruhem. V Arktidě je o 20 stupňů více než obvykle

Extrémně vysoké teploty za polárním kruhem. V Arktidě je o 20 stupňů více než obvykle

Na Arktidě se děje něco mimořádně neobvyklého. Za polárních nocí, jaké tam nyní panují, slunce nevychází. Měla by tam být obrovská zima. Jenže Dánský meteorologický institut zaznamenal teploty o 20 stupňů vyšší než je obvyklý průměr v tomto období.

Mořské ledy by se měly v tuto dobu zvětšovat a tloustnout. Jenže v Arktidě je letos teplo. Odborníci se shodují, že dochází k něčemu zvláštnímu.

Klima nad ArktidouKlima nad Arktidouautor: Climate Change Institute/University of Maine

Mořský led, který by měl pokrývat polární oceán, je mnohem menší. Sice začal zamrzat, ale nezamrzá tak rychle, jak by měl. „Led je na svém minimu, když vezmeme do úvahy v jakém ročním období se nacházíme. A u hladiny je teplo, led se nemůže ve vodě tvořit," domnívá se polární expert Mark Serreze.

Led v Severním ledovém oceánuLed v Severním ledovém oceánuautor: National Snow and Ice Data Center

Dánský meteorologický institut zaznamenal, že teploty jsou o 20 stupňů vyšší, než je na území nad 80. severní rovnoběžkou obvyklé. 

Mark Serreze tvrdí, že se děje něco neobvyklého. Teplejší je také oceán. „V některých lokalitách Severního ledového oceánu je teplota o 4 stupně vyšší než je obvyklé, to je docela šílené," míní.

Taková situace nastává už druhý rok za sebou. Loni teploty dosáhly bodu tání během bouře, která přivála do regionu teplý vzduch.

„Je asi o 20 stupňů tepleji, než je normální nad téměř celým Severním ledovým oceánem,“ vysvětluje Jennifer Francisová, specialistka na Arktidu z Rutgers University.

Průměrné teploty nad 80. severní rovnoběžkouPrůměrné teploty nad 80. severní rovnoběžkouautor: Danish Meteorological Institute

„Teplo je výsledkem kombinace několika faktorů – rekordně nízkým rozsahem ledovcům v tomto roce a teplým a vlhkým vzduchem z nižších zeměpisných šířek, který zaválo na sever zvlněné proudění,“ míní Francisová.

Rozsah ledovců na severní polokouliRozsah ledovců na severní polokouliautor: NSIDC

Teplé počasí by nastartovalo další tání arktického ledu, ten by dosáhl svého minima. Teploty v Arktidě se mohou měnit rychle, zaznamenané teploty ale zapadají do trendu minulých let a předpovídají do budoucích let další změny.  

Video mapující teplotní změny ve světě

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek