Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Fantastické rozhovory, historický týden.“ Trump se poplácal po ramenou a odletěl z Evropy

„Fantastické rozhovory, historický týden.“ Trump se poplácal po ramenou a odletěl z Evropy

Za historický týden označil americký prezident Donald Trump svou první zahraniční cestu, během které navštívil Saúdskou Arábii, Izrael a palestinská území, Vatikán a Itálii a zúčastnil se summitů NATO v Bruselu a zemí G7 v italské Taormině. Se světovými státníky prezident podle svých slov vedl „fantastické rozhovory“. Trump po proslovu ze Sicílie odletěl a po devíti dnech zamířil zpět do Washingtonu za straými problémy.

„Mám za sebou skutečně historický týden,“ řekl Trump vojákům na americké základně Sigonella na Sicílii, kterou navštívil po skončení summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa v nedalekém městě Taormina. Prezident se podle svých slov setkal se starými i novými spojenci USA a navštívil i „jedna z nejposvátnějších míst“ tří světových náboženství.

Trump svou první zahraniční cestu zahájil v Saúdské Arábii, kde se kromě svého hostitele krále Salmána setkal také s představiteli řady dalších arabských zemí. Následně se v Izraeli setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem a na palestinských územích s předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem. Izraelce i Palestince vyzval k uzavření míru.

V Evropě se pak Trump setkal s papežem Františkem a představiteli Itálie a zúčastnil se také dvou summitů: Severoatlantické aliance v Bruselu a zemí G7 v sicilské Taormině. Právě na dnešním setkání s představiteli dalších šesti nejvyspělejších ekonomik světa Trump podle svých slov dosáhl „velkých pokroků“.

Během cesty se povedlo posílit koalici proti mezinárodnímu terorismu, který se znovu projevil během pondělního atentátu v Manchesteru a pátečního útoku na koptské křesťany v Egyptě, řekl také prezident.

Je tu ale i druhá strana mince: jednání na summitu G7 podle mnoha náznaků vůbec nebyla hladká a zůstaly po nich otázky, ve kterých trump zůstal osamocen a izolován - konkrétně ochfrana klimatu, kde byl zbytek G7 jednotný. Po celou trumpovu zahraniční cestu si média všímala i drodných detailů, ať už to byly úhybné manévry první dámy, absence kritiky v Saúdské Arábii nebo Trumpův mačistický nástup do čela davu státníků v centrále NATO.

Vojákům, kteří si přišli poslechnout jeho projev na základně Sigonella, Trump zopakoval požadavek, který přednesl i prezidentům a premiérům členských zemí NATO ve čtvrtek v Bruselu. Alianční země by podle něj měly vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Nyní většinu nákladů nesou USA, což je "nespravedlivé vůči americkému daňovému poplatníkovi", řekl Trump. Peníze po jeho proslovu ale prý začínají proudit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek