Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FBI je zaujatá, tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti. Agenti jsou prý nabroušení proti Trumpovi

FBI je zaujatá, tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti. Agenti jsou prý nabroušení proti Trumpovi

Americké ministerstvo spravedlnosti našlo další velký balík elektronické pošty mezi dvěma pracovníky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří byli zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil generální inspektor ministerstva Michael Horowitz. Existence kontroverzních vzkazů už koncem loňského roku Bílému domu poskytla munici k tomu, aby FBI obvinil z politické předpojatosti.

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera už několik měsíců vyšetřuje údajný ruský vliv na předloňské prezidentské volby v USA. Bílý dům šetření označuje za hon na čarodějnice a využívá každé příležitosti, aby Muellerovu práci problematizoval. Využil k tomu i korespondenci dvou pracovníků FBI s obsahem namířeným proti Trumpovi. 

Agent FBI Peter Strzok a jeho milenka, právnička této organizace Lisa Pageová, si od roku 2015 napsali stovky textových zpráv, v nichž diskutovali o budoucí hlavě Spojených států. Nazývali Trumpa "idiotem" a "odpornou osobou". V textových zprávách si také psali, že vyhrát by podle nich měla demokratka Hillary Clintonová a že vidina Trumpova vítězství je děsivá. 

Část kompromitující pošty pronikla na veřejnost už v prosinci. Nyní ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se podařilo obnovit další, tentokrát pětiměsíční korespondenci Strzoka s Pageovou. Inspektor Horowitz prý nic nenamítá proti tomu, aby byla pošta předána třem kongresovýmvýborům, které se zabývají kauzou vlivu Ruska na americké prezidentské volby. 

Někteří republikánští kongresmani kontroverzními e-maily odůvodňují své tvrzení, že Muellerův tým není nezaujatý a jeho závěrům nelze věřit. Šéf Bílého domu už loni řekl, že FBI je "v troskách" a že jeho vedení je třeba vyčistit.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek