Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FBI sledovala komunikaci Trumpova poradce. Obamova vláda ho podezřívala, že je ruský agent

FBI sledovala komunikaci Trumpova poradce. Obamova vláda ho podezřívala, že je ruský agent

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni v létě obdržel tajný soudní příkaz, aby sledoval komunikaci Cartera Page, poradce tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, napsal list The Washington Post s odvoláním na soudní a další zdroje. Vláda podle něj měla důvod domnívat se, že Page může být ruským agentem. Page všechna obvinění z vazeb na Rusko opakovaně popírá.

Trumpův zahraničněpolitický poradce během volební kampaně je podle agentury AP jedním ze spolupracovníků současné hlavy státu, které vyšetřují FBI a kongresové výbory v souvislosti s údajným ruským ovlivňováním voleb.

The Washington Post uvádí, že vláda požádala o sledování Pageovy komunikace na základě přesvědčení, že se Page vědomě zavázal ke zpravodajským aktivitám pro Rusko. V soudním příkazu je podle listu uvedeno, že Page se v roce 2013 stýkal s ruským operativním důstojníkem.

Tyto kontakty jsou podle AP součástí soudních dokumentů z roku 2015, které se týkají žaloby proti třem mužům obviněným z napojení na ruskou špionážní síť. Podle těchto záznamů Page poskytl jednomu z mužů dokumenty o energetickém průmyslu. On sám ale v této kauze obviněn nebyl.

Page řekl agentuře Reuters, že soudní příkaz je podle něj důkazem, že administrativa bývalého prezidenta Baracka Obamy potírala disidenty", kteří vystupovali proti její zahraniční politice. Podle něj bude zajímavé sledovat, jak časem budou pronikat na povrch podobné neodůvodněné žádosti tehdejší vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek