Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fico je připravený podat už zítra demisi. Má tři podmínky a nového kandidáta, už jednal s Kiskou

Fico je připravený podat už zítra demisi. Má tři podmínky a nového kandidáta, už jednal s Kiskou
 

Premiér Robert Fico je připravený odejít z čela slovenské vlády s cílem urovnat hlubokou politickou krizi. Oznámil to v mimořádném vystoupení a v doprovodu lídrů dalších koaličních stran. Fico o situaci jednal s prezidentem Kiskou a má tři podmínky - pokud budou splněny, je připravený už zítra odejít z funkce a představit svého nástupce. Stávající krizi spustila vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Fico svoji demisi podmiňuje trojicí podmínek, které vznesl vůči prezidentovi Andreji Kiskovi. 

  • Fico žádá, aby prezident respektoval výsledky voleb z roku 2016, na základě kterých vznikla stávající koalice
  • Fico žádá, aby prezident respektoval koaliční smlouvu
  • Fico trvá na tom, že nový premiér musí vzejít z jeho strany směr

Ministerský předseda uvedl, že pokud prezident tyto tři požadavky splní, je připravený odejít z funkce už zítra. Jméno člověka, který by ho mohl nahradit, má dle svých slov připravené.

Demise premiéra znamená podle ústavy pád celé vlády.

Před Ficovým vstoupením se spekulovalo o tom, že premiér oznámí konec koalice a předčasné volby. To Fico odmítl. Bez bližších podrobností řekl, že „existuje obava“ že by takové hlasování provázel chaos a nestabilita. Fico doslova řekl, že nehodlá odevzdat stát „opozičním amatérům“.

Fico znovu obvinil opozici a média, že vraždu Kuciaka a jeho partnerky zneužívají a zapomínají na nutnost vyšetřit ji.

Předseda vlády odmítl, že by Slovensko bylo rozhádané a „černou dírou“. Země je dle něj v „dobré kondici“.

Podle aktuálního průzkumu Denníku N Ficovi 62 procent dotázaných nedůvěřuje a myslí si, že je na místě jeho rezignace. S odpovědí, že Ficovi nadále důvěřují a měl by premiérem zůstat, se ztotožnilo 11,8 procenta dotázaných. Dalších 18,8 procenta lidí si myslí, že by měl v čele vlády zůstat přesto, že mu důvěřují o něco méně.

„Je vidět, že to, co se děje v posledních dvou týdnech, má zásadní dopady na důvěryhodnost Roberta Fica,“ domnívá se šéf Focusu Martin Slosiarik. „Míra nedůvěry v Roberta Fica byla vysoká už předtím. To se v tomto průzkumu potvrdilo. Když ale k téměř dvěma třetinám těch, kteří mu nedůvěřují, připočteme i ty, kteří mu důvěřují méně než v minulosti, jde už o 80 procent lidí, kteří mu nedůvěřují nebo ztrácejí důvěru v jeho osobu,“ shrnul Slosiarik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek