Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident dál brojí proti drogám. Umřely kvůli tomu už tisíce lidí

Filipínský prezident dál brojí proti drogám. Umřely kvůli tomu už tisíce lidí

Filipínský prezident Rodrigo Duterte chce dál pokračovat v boji proti drogovým dealerům. Tvrdé zásahy policejních jednotek ale vzbuzují rozpaky. Policisté totiž minulý týden unesli a zabili jihokorejského byznysmena jménem Jee Ick-joo. Je jedním z tisíců lidí, které policisté už kvůli protidrogovému honu usmrtili při akci. Prezident řekl, že je z incidentu „v rozpacích“, i nadále ale chce v boji proti drogám pokračovat stejným způsobem.

Situace na Filipínách je v mnoha ohledech vypjatá. Nový prezident Duterte od svého vstupu do úřadu v červnu 2016 nabádá policisty i obyvatele, aby v rámci boje proti drogám zabíjeli dealery i drogově závislé. Údajně takto umřelo už přes sedm tisíc lidí, kteří mnohdy ani vůbec nic neprovedli.

„Tihle zločinci škodí našim dětem. Nepřidávejte se k nim, nebo bych vás musel zabít. Pokud znáte někoho drogově závislého, běžte a zabijte ho sami,“ uvedl ve svém prvním prohlášení po zvolení Duterte. Západní země byly tehdy jeho projevem zděšeny. Od té doby šokoval ještě mnohokrát.

Filipínská policie za posledních sedm měsíců usmrtila při zásahu už 2 250 podezřelých. Strážníci odmítají, že by zneužívali své pravomoci a tvrdí, že zabití byla v sebeobraně. Ti policisté, kteří měli na podezřelých úmrtích podíl, prý podstoupí interní vyšetřování a budou přeřazeni do jiných jednotek.

Boj s drogami byl pro filipínského prezidenta hlavním tématem předvolební kampaně. Po svém zvolení slíbil, že drogy vymýtí do půl roku a k pomoci vyzval i obyvatele. Nyní prý ale zjistil, že problém je vážnější, než předpokládal. Přesto chce v boji proti drogám pokračovat svým způsobem až do konce svého šestiletého období i přes kritiku veřejnosti a zahraničí. „Je mi to jedno. Je to moje povinnost a budu v tom pokračovat,“ tvrdí Duterte.

Duterte je bývalý právník a někdejší autoritativní starosta města Davao. Tvrdí, že Filipínci přestali věřit v silné vůdce, a proto se země dostala do krize. Prezident řekl, že během boje za vymýcení drog zemře až 100 tisíc lidí a mrtvá těla, která se budou házet do Manilského zálivu, budou krmením pro ryby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek