Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident rozpoutal krvavou válku proti drogám. Právník ho teď za tisíce obětí žene k soudu

Filipínský prezident rozpoutal krvavou válku proti drogám. Právník ho teď za tisíce obětí žene k soudu

Filipínský právník Jude Sabio už se nechce dívat na krvavou lázeň, v niž se ve jménu boje proti drogám změnily filipínské ulice. Podává proto u haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC) stížnost proti prezidentu Rodrigu Dutertemu, kterého viní z masových vražd a zločinů proti lidskosti. 

Sabio v 77stránkové stížnosti viní Duterteho a téměř tucet dalších státních činitelů z „opakovaného a pokračujícího“ vykonávání vražd maskovaných za výkon spravedlnosti v masovém měřítku – a to v posledních třech desetiletích. Podle právníka čistky, jimž padlo za oběť téměř deset tisíc lidí, začaly v roce 1988, v době Duterteho starostování ve městě Davao. Očista od výrobců a dealerů drog však pokračuje v rámci tvrdé represivní politiky až dodnes a nabírá na intenzitě.

Stížnost je podložena zprávami lidskoprávních organizací, Duterteho vlastním přiznáním k některým událostem či výpovědí jednoho z nájemných zabijáků, Edgara Matobata, který před filipínským Senátem přiznal, že popravoval na Duterteho příkaz.

Další přímý svědek událostí, bývalý policejní důstojník Arturo Lascanas, uvedl, že osobně zabil jako vybraný popravčí na dvě stovky lidí. „Občas jsme podezřelého unesli, oblepili mu hlavu lepicí páskou a nechali ho, aby se udusil. Pak jsme tělo pohodili na ulici,“ popisoval Lascanas praktiky pro britský server Observer.

Duterte odpovědnost za zločiny odmítá, a to i poté, co se například sám chvástal, že jednu z obětí zabil tak, že ji vyhodil z vrtulníku. Jeho záliba v krvi v době, kdy dělal starostu, je rovněž spíše veřejným tajemstvím.

Duterte po svém nástupu do prezidentského úřadu v loňském červnu vyhlásil drogám totální válku, které od té doby padlo za oběť na sedm tisíc lidí. Lidskoprávní organizace upozorňují, že v rámci kampaně často docházelo k mimosoudním popravám, často k vraždě stačilo jen anonymní udání.

Spravedlnost na Duterteho způsob? Podívejte se na fotogalerii:

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek