Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fillonova kandidatura definitivně v troskách? Kvůli skandálu ho prý čeká soudní řízení

Fillonova kandidatura definitivně v troskách? Kvůli skandálu ho prý čeká soudní řízení

Kandidáta tradiční francouzské pravice pro nadcházející prezidentské volby Françoise Fillona čeká kvůli skandálu s údajně neoprávněným zaměstnáváním jeho manželky soudní řízení. Napsal to list Le Journal du Dimanche s odkazem na nejmenovaný zdroj. Prokuratura ani politikovo okolí se k tomu zatím nevyjádřily.

Fillon byl považován za favorizovaného kandidáta tradiční pravice. Když se objevila informace, že v minulosti zaměstnával manželku a děti jako své poslanecké asistenty, omluvil se, ale v kampani zůstal.

Podle čerstvých průzkumů ho skandál poškodil a až 70 procent Francouzů chce, aby se kandidatury vzdal. Průzkumy mu nyní nedávají naději, že postoupí z prvního kola, protože v něm nejspíš skončí až třetí. První kolo se koná 23. dubna, druhé 7. května.

Skandál propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu též odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100 000 eur (2,7 milionu Kč) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Le Journal du Dimanche dnes napsal, že se finanční prokuratura chystá zahájit proti manželům Fillonovým soudní řízení. Buď ve formě vyšetřování, nebo předvolání před trestní soud, což by mohlo znamenat zahájení procesu nejpozději začátkem března.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek