Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal láká džihádisty. Rekrutují tam teroristy, pak útočí na stadiony

Fotbal láká džihádisty. Rekrutují tam teroristy, pak útočí na stadiony

Islamističtí radikálové poměrně rychle pochopili, že pokud si za svůj cíl vyberou místa spojená s fotbalem, budou se zvěsti o jejich útocích šířit po světě obzvlášť rychle. Teď se zdá, že to, co si nacvičili v Iráku, přinesli do Evropy. Jejich zločiny přitom provází jeden velký rozpor, řada džihádistů totiž patří k náruživým fanouškům.

Sportem číslo jedna je po celém světě fotbal, který se tak ne náhodou opakovaně ocitá v hledáčku islamistických teroristů. Hned tři útočníci se odpálili v rámci pařížských útoků u Stade de France, útok si vyžádal jednu oběť. Historie pak zná řadu dalších případů z nedávné minulosti, kdy musela být utkání rušena z preventivních důvodů.

Jak uvádí redaktor britského deníku Independent Robert Verkaik, je popularita fotbalu mezi džihádisty stejná, jako mezi kteroukoliv jinou skupinou obyvatel. „Když jsem si dělal rešerše při psaní své knihy Jihadi John (Džihádista John), zjistil jsem, že fotbal hrál velkou roli v životě Mohammeda Emwaziho, horlivého fanouška Manchesteru United,“ píše ve svém článku žurnalista.

Podle jeho slov se Mohammed Emwazi, který vstoupil do povědomí lidí po celém světě jako džihádista John, kat Islámského státu, pravidelně setkával s přáteli v západním Londýně, aby si zahráli fotbal. Zápasy a tréninky pak také zneužívali k verbování nových fanatiků.

Podobnou zkušenost má i David Anderson, bývalý právní expert britské vlády na terorismus, který vzpomíná na setkání s muslimským mladíkem, k jehož výslechu byl povolán, jelikož se dotyčný nedávno vrátil ze Sýrie a panovalo u něj silné podezření na vazby s Islámským státem.

„Pamatuji si, že jsem s ním mluvil o přátelském utkání anglické reprezentace, které se odehrálo večer předtím a já ho na rozdíl od něj jej mohl sledovat. Že se bude podezřelý z islamistického terorismu současně šíleně zajímat o anglickou reprezentaci, možná nebude šokující zjištění pro lidi, kteří se pohybují v soudnictví. Tam zjišťujeme, když už nic jiného, že je lidská povaha zcela nepředvídatelná a ustavičně překvapující,“ řekl David Anderson.

Islámský stát ale nadšení svých bojovníků pro krásnou hru nesdílí. Kopaná je podle vůdců teroristické organizace proti podstatě islámu. Islamisté tak vyslali své sympatizanty, aby zaútočili na stadiony a také zařízení, kde se fotbalové přenosy promítají.

Sebevražedný atentátník připravil loni v březnu o život 29 lidí a dalších 60 zranil u stadionu Iskanderiyah v Iráku. O dva měsíce později pak útočníci ozbrojeni samopaly AK-47 vystříleli bar nedaleko Bagdádu, kde se scházeli fanoušci Realu Madrid. Životem zaplatilo 16 osob, 20 bylo zraněno. Teď se zdá, že se islamističtí teroristé zajímají o evropská sportoviště.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek