Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie loni zmařila 20 atentátů. Teroristé můžou útočit po celé zemi, varuje ministr

Francie loni zmařila 20 atentátů. Teroristé můžou útočit po celé zemi, varuje ministr

Dvacet teroristických útoků zmařily bezpečnostní složky ve Francii během loňského roku. V rozhovoru poskytnutém deníku Le Progrés to dnes uvedl francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Podle něj ve Francii není jediná oblast, kde by hrozba spáchání atentátu "neexistovala".

"Ve Francii bylo v roce 2017 zmařeno dvacet atentátů. Je třeba, abychom byli všude ostražití," řekl ministr. "Není tu dnes žádná oblast, u které bychom mohli říct, že riziko neexistuje," dodal.

Na počátku loňského listopadu, kdy skončil po téměř dvou letech výjimečný stav zavedený v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, ministerstvo vnitra zveřejnilo předběžnou statistiku. Podle ní bezpečnostní složky zmařily v roce 2017 13 atentátů. Jen během listopadu a prosince tak musely zhatit sedm plánů atentátníků. Podrobnosti k těmto případům ale Collomb neuvedl.

Agentura AFP upozornila, že na počátku listopadu policie ve Francii a ve Švýcarsku zadržela při protiteroristické operaci deset osob. Na konci prosince pak kvůli podezření z plánování teroristického útoku na vojáky francouzská policie zadržela 21letého muže a 19letou ženu.

Od 7. ledna 2015, kdy dva islamisté zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, si teroristické útoky ve Francii vyžádaly podle AFP životy 241 osob. Nejvíce lidí (130) zahynulo při útoku na koncertní síň Bataclan v listopadu 2015. Při útoku v červenci 2016 v městě Nice najelo do davu lidí oslavujících státní svátek nákladní auto - zahynulo 86 lidí. V loňském roce při dvou atentátech, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS), teroristé zabili tři osoby.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>