Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie na pokraji občanské války? Násilný protest proti Le Penové otřásá zemí

720p480p360p240p

Atmosféra ve Francii se necelé dva měsíce před prezidentskými volbami začíná přiostřovat. O víkendu proti šéfce krajně pravicové a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové vypukly v Nantes násilné protesty, které skončily ostrým střetem mezi demonstranty a policií. Další adept na francouzského prezidenta Francois Fillon varuje, že dění v zemi se začíná blížit „občanské válce“.

Předvolební kampaň ve Francii je v plném proudu. Kandidáti na příštího francouzského prezidenta objíždějí zemi a snaží se přesvědčit Francouze, že právě oni jsou pro ně nejlepší volbou. Většinou se setkání s voliči odehrávají v poklidu, vystoupení šéfky Národní fronty Mariny Le Penové v západofrancouzském Nantes ale provázely násilné protesty.

Demonstraci proti předvolební manifestaci Le Penové svolalo na víkend několik levicových a antifašistických uskupení. Zpočátku poklidný protest nabyl násilného charakteru poté, co z několikatisícového davu demonstrujících začaly na přihlížející policisty létat světlice, kameny a molotovovy koktejly. Policisté odpověděli slzným plynem a omračujícími granáty, kterými se snažili dostat situaci pod kontrolu.

Ostré střety mezi policisty a demonstrujícími si vyžádaly zranění na obou stranách. Podle agentury Reuters muselo přinejmenším deset příslušníků pořádkových sil vyhledat ošetření v nemocnici kvůli popáleninám a tržným zraněním. Čtyři lidé byli zadrženi.

Místní zřejmě očekávali, že by mohlo dojít k propuknutí násilí, a proto se na řadě výloh objevily dřevěné desky. I tak ale skončila řada výloh vymlácená nebo posprejovaná, město sčítá škody na poničených autobusových a tramvajových zastávkách.   

 

Šéfka Národní fronty násilné protesty odsoudila, znepokojení vyjádřil i kandidát francouzské pravice Francois Fillon, podle něhož se atmosféra v zemi blíží „občanské válce“. Fillon připomněl, že víkendový protest proti Le Penové není prvním násilným protestem, nýbrž dalším v řadě, kterým Francie v posledních měsících čelí. Poukázal například na nepokoje, které před několika týdny otřásaly pařížskými předměstími kvůli údajnému znásilnění černošského mladíka policií.

„Zločinci a nepřátelé demokracie se snaží narušit předvolební kampaň, zdiskreditovat volby a oslabit demokracii, “ tvrdí Fillon. Vinu za nastalou situaci nese dle Fillona socialistická vláda, která nedokázala vytvořit podmínky pro „mírumilovný výkon demokracie“.

Francouzský premiér Bernard Cazeneuve označil Fillonův popis stavu ve Francii za „politováníhodný“ a „nezodpovědný“. Podle Cazeneuva se zřejmě Fillon snaží odvést pozornost od „svých potíží v kampani“. Fillon čelí obvinění ze zneužívání státních peněz, které mu dle předvolebních průzkumů zřejmě zabrání v cestě do Elysejského paláce. Cazeneuve Fillonovi také vzkázal, že během předvolební kampaně je třeba projevovat důstojnost, nadhled a úctu k pravdě.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 23. dubna a případné druhé kolo 7. května. V prvním kole se očekává vítězství Marine Le Penové, kterou by měl ve druhém kole podle současných statistik porazit favorit centristů Emmanuel Macron.