Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie nepřestává lákat žadatele o azyl. Minulý rok jich bylo více než sto tisíc

720p480p360p240p

V roce 2017 přišlo do Francie více než 100 000 žádostí o azyl, což představuje „historickou“ úroveň. Zprávu uvedla agentura AFP a nezapomněla připomenout nový přistěhovalecký zákon, o kterém se již vedou živé debaty. Generální ředitel úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) Pascal Brice připomněl, že v roce 1981, od kterého Ofpra vede statistiky, bylo žádostí méně než 20 000. Jedna z nepočetnějších skupin, která minulý rok o azyl žádala, byli občané Albánie, jejich šance jsou ale v porovnání s jinými spíše nižší.  

Žádostí o azyl bylo loni 100 412, 17 procent více než v roce 2016, kdy meziroční nárůst činil 6,5 procenta. Jde o „přetrvávající“ nárůst, ale „není to masivní příliv“, usoudil Brice. „Potvrzuje to, že Francie patří k hlavním zemím, kde se v Evropě žádá o azyl,“ uvedl. Francie je nicméně pozadu zejména za Německem, které v letošním roce očekává skoro 200 000 žadatelů.

„Míra schválení“, které žadatelům umožňuje stát se uprchlíky, se z 38 procent v roce 2016 snížila na 36 procent. Pokles podle Briceho způsobili žadatelé, jako jsou Albánci.

Loni skutečně vévodila zemím původu žadatelů o azyl Albánie: 7630 žádostí představovalo zvýšení o 66 procent. Vzhledem k tomu, že Albánie se považuje za „bezpečnou zemi“, Ofpra poskytla ochranu pouze 6,5 procentům žadatelů.

Tento opakující se jev, související podle Briceho s ekonomickou migrací, znepokojuje francouzské a albánské úřady, které v létě spustily program zaměřený na potírání sítí nelegální migrace.

Druhou zemí v pořadí je Afghánistán s 5987 žádostmi (vzestup o šest procent), z nichž se vyhovělo 83 procentům. Následuje Haiti, Guyana, Súdán a Guinea. Vysledovat se dá také silný růst počtu migrantů z frankofonní západní Afriky, zejména Pobřeží slonoviny, který se více než zdvojnásobil, a také Konga. To podle Ofpra odráží fenomén migrační trasy vedoucí přes Libyi.

Ačkoliv uprchlíci ze Sýrie získávají ochranu v 95 procentech případů, což je velmi vysoká míra, loni podali ve Francii o desetinu méně žádostí.

Zkrátila se také na „téměř tři měsíce“ doba potřebná k vyřízení žádosti a Ofpra pracuje na tom, aby se letos tato doba zkrátila na dva měsíce, jak stanovil prezident Emmanuel Macron, a to s přísným respektováním práv každého žadatele, ujistil Brice.

Návrh nového zákona o azylu a přistěhovalectví má být vládě předložen příští měsíc.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek