Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francií otřásá rasistický útok na představitelku Johanky z Arku. Vůbec poprvé bude míšenka

Francií otřásá rasistický útok na představitelku Johanky z Arku. Vůbec poprvé bude míšenka

Představitelkou Johanky z Arku na jarních slavnostech ve středofrancouzském městě Orléans bude letos poprvé míšenka. Poté, co příslušný úřad v pondělí oznámil, že Pannu orleánskou ztvární sedmnáctiletá dcera beninského otce a polské matky, se na sociálních sítích objevila záplava rasistických urážek. Zabývá se jimi místní prokuratura. Autorům hrozí až pět let vězení, píšou dnes francouzská média.

Na internetových stránkách krajně pravicových organizací například zaznělo, že volba míšenky je pokusem přepsat francouzské dějiny. „Příště bude Johanka z Arku v burce,“ uvedl protimuslimský web Résistence républicaine (Republikánský odpor).

Gymnazistka Mathilde Edeyová Gamassouová porazila v konkurzu 250 dalších dívek. Podle komise, která má výběr na starosti, splnila dívka všechna potřebná kritéria, například dlouhodobé bydliště ve městě a katolické vyznání, a navíc je zajímavou osobností. Šéf komise rasistické výroky odsoudil, podobně jako státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová.

Slavnosti se konají každý rok na jaře na počest porážky, kterou francouzská národní hrdinka v roce 1429 uštědřila Angličanům obléhajícím Orléans.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek