Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzská levice rozhodla. Do boje o prezidentské křeslo půjde Benoît Hamon

Francouzská levice rozhodla. Do boje o prezidentské křeslo půjde Benoît Hamon

Francouzská levice v dnešním druhém kole rozhodla o svém kandidátovi pro prezidentské volby, které se budou konat na jaře. O kandidaturu bojovali dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoît Hamon a expremiér Manuel Valls. Vítězem se stal Hamon, který měl náskok více než 16 procent před Vallsem.

Benoît Hamon se stal překvapivým vítězem prvního kola ve francouzských levicových primárkách 22. ledna, který porazil předpokládaného favorita Vallse. V dnešním druhém kole už byl Hamon za favorita a nakonec s necelými 59 procenty i vítězem. Šance bývalému ministrovi zvýšila podpora, kterou mu vyslovil Arnaud Montebourg, jenž skončil v prvním kole třetí.

Manuelu Vallsovi, který hned po oznámení předběžných výsledků gratuloval svému přemožiteli k vítězství, ublížil podle pozorovatelů fakt, že se pro účast v prezidentském klání přihlásil až v prosinci a na svoji kampaň neměl na rozdíl od svých souputníků dostatek času, bez ohledu na relativně vysokou popularitu. 

Valls podmínil loni na podzim svoji účast v prezidentském klání tím, že dosavadní prezident François Hollande již nebude znovu kandidovat, což se nakonec stalo. Hollande se stane prvním prezidentem poválečné Francie, který se o obhájení mandátu nepokusí.

V druhém kole levicových primárek přišlo k volebním urnám odhadem zhruba 1,3 milionu voličů, o něco více než v kole prvním. 

Další drobné vítězství si připsal Benoît Hamon také na Googlu – podle serveru LePoint.fr byl během dne právě on nejvyhledávanějším levicovým kandidátem.

Hamon patří k levému křídlu Socialistické strany. Ve vládě Manuela Vallse působil krátce jako ministr školství, než odešel na protest proti Valsovým reformám na podporu podnikání. Jako prezident by chtěl právě tato opatření "napravit". Neměl by si však dělat velké naděje – podle průzkumů, se levice do druhého kola nedostane.

Tradiční francouzská pravice rozhodla o svém kandidátovi už v listopadu ve druhém kole svých primárek. Nad starostou Bordeaux Alainem Juppé v nich drtivě zvítězil François Fillon, bývalý předseda vlády za prezidenta Nicolase Sarkozyho. Dosavadní průzkumy naznačují, že by se měl dostat i do druhého, závěrečného kola volby hlavy státu, které ve Francii proběhne 7. května. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Otázkou je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem nejasného a fiktivního zaměstnávání své manželky coby asistentky. Podle sondáže, jejíž výsledek sdělila agentura Odoxa, má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu mu jich vyjádřilo 38 procent, o 16 procentních bodů méně proti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek