Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzská vláda podala demisi. Na tahu je nyní prezident Macron

Francouzská vláda podala demisi. Na tahu je nyní prezident Macron

Francouzský premiér Édouard Philippe podal dnes po oznámení výsledků parlamentních voleb demisi své vlády, informoval Elysejský palác. Nové složení kabinetu bude známo v příštích dnech. Předpokládá se, že většina jeho členů v čele s Philippem bude do funkcí prezidentem Emmanuelem Macronem opět jmenována. Kabinet fungoval pouze měsíc od zvolení Macrona do čela státu a vládní hnutí Republika v pohybu (REM) zaznamenalo v parlamentních volbách výrazně vítězství a bude mít v dolní komoře většinu křesel.

Ve vládě nicméně už nebude ministr pro územní soudržnost Richard Ferrand, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání. Podle televize BFM se ovšem Ferrand na Macronovo přání ujme vedení poslaneckého klubu hnutí REM.

V Národním shromáždění o 577 místech obsadí poslanci REM 308 křesel; hnutí bude vládnout opět v koalici s centristickou formací MoDem, která získala 42 mandátů.

Vládu čeká přes léto příprava reforem slibovaných Macronem a také kampaň před volbami do 348členného Senátu, jehož polovina se bude obměňovat v září. V současnosti mají v Senátu převahu Republikáni, kteří z voleb do Národního shromáždění odešli poraženi, když obdrželi jen 112 mandátů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek