Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzská vláda podala demisi. Nový kabinet bude ohlášen v pondělí

Francouzská vláda podala demisi. Nový kabinet bude ohlášen v pondělí

Francouzská vláda premiéra Bernarda Cazeneuvea ve středu formálně podala demisi do rukou dosluhujícího prezidenta Françoise Hollandea. Ten ji pověřil, aby pokračovala v práci, než bude sestaven nový kabinet čerstvě zvolenou hlavou státu Emmanuelem Macronem. 

Hollande dopoledne naposledy předsedal pravidelnému středečnímu zasedání vlády. Demisi obdržel dopisem poté, co ústavní rada, která má v zemi funkci ústavního soudu, potvrdila odpoledne nedělní zvolení Macrona prezidentem.

Očekává se, že Macron oznámí jména členů nového kabinetu v pondělí, tedy den poté, co v Elysejském paláci převezme úřad od dosluhujícího Hollandea.

Podle francouzských médií má nová vláda dovést zemi do červnových parlamentních voleb. Nemá jít o prozatímní kabinet, ale o tým, který se má opřít i o důvěru nového parlamentu.

Zatím ale není jisté, že by Macronovo nové hnutí Vpřed!, které se přejmenovává na Francie v pohybu, mělo získat ve volbách většinu. Dá se očekávat, že se bude muset v parlamentu opřít o další formace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek