Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gabriel jede do Varšavy orodovat za Tuska. Podaří se mu probořit zeď nesouhlasu polské vlády?

Gabriel jede do Varšavy orodovat za Tuska. Podaří se mu probořit zeď nesouhlasu polské vlády?

Den před summitem Evropské unie, na kterém se má ve čtvrtek rozhodnout o případném setrvání bývalého polského premiéra Donalda Tuska v čele summitů EU, navštíví německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel Varšavu, kde bude jednat se svým polským protějškem Witoldem Waszczykowským.

Sám Gabriel v rozhovoru, který dnes zveřejnil polský list Gazeta Wyborcza, zdůraznil, že mu záleží na dobré spolupráci, založené na důvěře, a popřel, že by došlo k ochlazení vztahů mezi Varšavou a Berlínem.

„Větší členské státy EU, zejména Německo a Polsko, musí ukázat těm menším, že i ony jsou důležití. Důležité je navštívit Varšavu, než pojedu do Ruska,“ vysvětlil Gabriel, proč - na rozdíl od svých předchůdců - zamířil dříve do Pobaltí, než do polské metropole. „Nejsem s to ani spočítat, kolikrát jsem u vás byl. Začalo to ještě v 80. letech,“ připomněl a zdůraznil, že „polsko-německé vztahy nikdy nebyly tak dobré a blízké jako nyní“.

Na výtku, proč Berlín nereaguje na údajné porušování demokratických pravidel nynější polskou vládu, Gabriel připustil, že „některé věci budí znepokojení“. Ale správným místem pro dialog o právním státu je podle něj Brusel, protože jde o evropské hodnoty, a ne o vztahy mezi Berlínem a Varšavou.

Gabriel také popřel, že by pomýšlel na zmírnění sankcí proti Rusku, protože „bohužel nemůže být řeči o skutečném plnění“ dohod o urovnání ukrajinského konfliktu. A nikdo podle něj ani neuvažuje o zrušení sankcí, uloženými za ruskou anexi Krymu.

Na dotaz, zda nevidí rozpor mezi trestáním Ruska sankcemi a současným budováním druhé větve plynovodu Nord Stream po dně Baltu z Ruska právě do Německa, Gabriel podotkl, že jsou i plynovody, které ruský plyn dopravují i do Polska. Důležité je podle něj zajistit, aby plyn nebyl zneužíván jako politický nástroj proti Evropě, a aby se přihlíželo i k zájmům Ukrajiny, Slovenska, Česka či Polska.

Sám deník Gabrielovu dnešní misi okomentoval skepticky a připomněl, že německé přesvědčování ohledně udržení Tuska naráží ve Varšavě na zeď nesouhlasu vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Její šéf Jaroslaw Kaczyński, dlouholetý Tuskův rival, v únoru řekl kancléřce Angele Merkelové, že na Tuska by mohl být vydán zatykač.

Jde o případ jednoho z největších finančních podvodů v dějinách země, pyramidového fondu Amber Gold, který připravil tisíce Poláků o úspory. Nynější vláda obviňuje bývalého premiéra přinejmenším z liknavosti. Do aféry byl podle šéfky parlamentní vyšetřovací komise zapleten i Tuskův syn, který má být před komisi předvolán. Na expremiéra dojde řada později.

Polská vláda o víkendu navrhla do čela EU svého protikandidáta, europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Premiérka Beata Szydlová v dopise premiérům unijních zemí vysvětlila tento krok tím, že Tusk „zneužíval autority šéfa Evropské rady v domácích sporech“ v Polsku, kde prý podporoval i „pokus opozice o svržení vlády mimoparlamentními metodami“, jak popsala loňský pokus opozice o okupaci sněmovního sálu během přijímání rozpočtu vládní většinou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek