Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE Japonci budují protiatomové kryty. Bojí se, že na ně z KLDR přilétne smrtící střela

GALERIE Japonci budují protiatomové kryty. Bojí se, že na ně z KLDR přilétne smrtící střela

Napětí, které panuje kolem Severní Koreje, vyvolává mezi Japonci obavy. Několik balistických raket, které nevypočitatelný severokorejský režim minulý měsíc odpálil, dopadlo do moře jen necelých čtyři sta kilometrů od ostrovního státu. Může tedy být jen otázkou času, než se KLDR podaří zasáhnout pevninu. Japonci takovou možnost neberou na lehkou váhu a snaží se na úder předem připravit. Svědčí o tom i stoupající poptávka po čističkách vzduchu blokujících radiaci a jaderných krytech. Do jednoho z nich vzal reportéry agentury Reuters generální ředitel Shelter Co. Seiichiro Nishimoto.

Výrobci protiatomových krytů mají v Japonsku žně. Společnosti Oribe Seiki Seisakušo přišlo jenom tento měsíc osm objednávek. To je o dvě více, než kolik jich obvykle prodají za celý rok. „Postavit kryt trvá a stojí to hodně peněz. Ale v poslední době panuje napjatá atmosféra a ode všech slyšíme, že chtějí nějaký hned teď,“ uvedl pro agenturu Reuters ředitel společnosti Nobuko Oribe.

Ve stejném období firma rovněž prodala 50 švýcarských čističek vzduchu, které by své vlastníky měly ochránit před radioaktivními látkami a jedovatými plyny. Do rodinných domů se obvykle montuje zařízení pro 13 lidí, které vyjde na 1,7 milionu jenů (cca 380 tisíc korun). Společnost nabízí i menší přístroje. Čistič vzduchu pro 6 lidí stojí 620 tisíc jenů (cca 140 tisíc korun).

„Atomový kryt pro 13 osob stojí 25 milionů jenů (5,6 milionu Kč) a jeho stavba trvá čtyři měsíce,“ uvedl Oriba s tím, že si ho objednávají společnosti, které chtějí chránit své zaměstnance i jednotlivé rodiny. Kryt je budován jako vzduchotěsný sklep s čističkou vzduchu, který je konstruovaný tak, že je schopný přestát explozi bomby o síle srovnatelné s výbuchem v Hirošimě v roce 1945, pokud by dopadla alespoň 660 metrů od něj. Jak to v takovém protiatomovém úkrytu vypadá, se můžete podívat v galerii, která je přiložená ke článku.

Japonci hledí směrem ke KLDR se stále vyššími obavami od počátku března, kdy tři ze čtyř testovacích střel KLDR dopadly do vod několik set kilometrů od Japonska. Neklid obyvatelstva ještě umocnilo nedávné vyjádření japonského premiéra Šinza Abeho, který během jedné z parlamentních rozprav varoval před tím, že KLDR je zřejmě schopná zasáhnout Japonsko hlavicemi s nervovým plynem sarinem. S jeho účinky už mají Japonci zkušenost. V roce 1995 jím při teroristickém útoku v tokijském metru zabili příslušníci sekty Óm šinrikjó 12 lidí a další tisíce zranili.

Na potencionální útok se nepřipravují jenom civilisté. Minulý pátek japonská vláda vyzvala místní samosprávy, aby pořádaly evakuační cvičení. Co dělat v případě ohrožení si můžou Japonci nastudovat v manuálu, který vláda zveřejnila před několika dny. Nastudovat by si ho obyvatelé ostrovního království měli dopředu, protože mohou mít před dopadem střely pouhých několik minut na to, aby si zachránili život. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek