Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Nejen Trumpův výnos. Před 75 lety nahnal Roosevelt japonské Američany do internačních táborů

GALERIE: Nejen Trumpův výnos. Před 75 lety nahnal Roosevelt japonské Američany do internačních táborů

Není to poprvé, kdy část Ameriky tvrdí, že politika Bílého domu vůči migrantům je tak trochu „neamerická.“ Podobné zákazy vůči některým skupinám už tamní historie pamatuje. Týkaly se na příklad Číňanů, lidí z Blízkého východu. Prohlédněte si galerii z roku 1942.

19. února 1942 vydal prezident Franklin Roosevelt exekutivní výnos, kterým vykázal víc než 100 tisíc japonských Američanů ze západního pobřeží. Žádný soud se nekonal, žádná obvinění nepadla. Vláda se ale obávala, že by po útoku na Pearl Harbour mohli pomáhat úhlavnímu nepříteli – japonskému císařství. To totiž tou dobou slavilo úspěchy v Tichomoří.

Rodiny dostaly jen pár týdnů na to, aby prodaly své obchody, domy, osobní věci. Pak skončily v internačních táborech, izolované od veřejnosti. V té se mezitím šířila nenávist, kterou podporovali i někteří politici. Na příklad guvernér státu Idaho tehdy prohlásil: „Nejlepším řešením by bylo poslat je všechny zpátky do Japonska a pak celý ostrov potopit. Žijí jako krysy a chovají se jako krysy.“ To, že se víc než polovina těchto Japonců narodila na americké půdě, nehrálo roli.

Stovky lidí v těchto táborech zemřely, mnoho pak psychicky strádalo. Jako nespravedlivou tuto politiku uznala americká vláda až v roce 1983. O pět let později pak Kongres rozhodl o výši odškodnění pro dosud žijící oběti. Jednalo se asi o 60 tisíc Američanů, každý z nich dostal odškodnění 20 tisíc dolarů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek