Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Rok od nejkrvavějších atentátů v Bruselu. Památku 32 obětí připomene „minuta hluku"

GALERIE: Rok od nejkrvavějších atentátů v Bruselu. Památku 32 obětí připomene „minuta hluku"

Belgické úřady odhalily, jak si Brusel ve středu připomene první výročí nejkrvavějšího teroristického útoku v dějinách země. Vražední atentátníci samozvaného Islámského státu tehdy usmrtili celkem 32 lidí. Polovina jich zemřela při výbuchu bomb na letišti Zaventem. Dalších 16 lidí zabil výbuch ve stanici metra Maalbeek. Právě pracovníci podzemky ohlásili, že si oběti teroru připomenou „minutou hluku", k čemuž vyzývají i cestující. Chtějí tak dát najevo, že obyvatelé Belgie nepodlehnou vlně nenávisti a strachu.

Při dvou teroristických útocích v Bruselu zahynulo 22. března 2016 celkem 32 lidí, z toho 17 Belgičanů a 15 cizinců z 13 zemí světa. K nejvražednějšímu teroristickému útoku v dějinách Belgie se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Na letišti Zaventem se odpálili dva sebevražední atentátníci - Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui. První se odpálil v 7:58 ráno místního času, další asi o devět sekund později. Třetí člověk - který měl na hlavě klobouk a zmíněné dva doprovázel, na letišti nechal bombu, ale odešel. Policie ho zadržela 8. dubna, identifikován byl jako Mohamed Abrini, kterého francouzská a belgická policie hledala již jako podezřelého v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015. Tento Belgičan marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob, když ho kamery v roce 2015 zachytily u čerpací stanice v severní Francii, jak řídí pronajatý vůz, který o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Ve stanici metra Maalbeek zabíjel v 9:11 místního času Khalid El Bakraoui, bratr Brahima El Bakraouiho. Podle prokuratury El Bakraouiho do metra doprovázel Osama Krayem, který pochází ze švédského Malmö a před časem se podle příbuzných zradikalizoval a ze Švédska odešel do Sýrie.

Teroristé v Bruselu zaútočili jen tři dny po dopadení Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži.

Belgie na útoky zareagovala zvýšením varování před teroristickými útoky v celé zemi na nejvyšší stupeň, bezpečnostní opatření zpřísnily i další evropské státy včetně České republiky, kde byl vyhlášen první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem. Kvůli hrozbě byla také například zrušena řada sportovních a jiných akcí. Kvůli kritice bezpečnostních opatření na bruselském letišti podala v polovině dubna demisi belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová. Belgická policie v souvislosti s teroristickými útoky pravidelně provádí nejen v Bruselu rozsáhlé protiteroristické operace.

V poměru k počtu obyvatel odešlo z Belgie do Sýrie a Iráku bojovat po bok radikálů z organizace IS nejvíce lidí v rámci Evropy. Belgické úřady jejich počet odhadly letos v únoru na 465.