Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Zbytečně mnoho mrtvých? Noc, kdy kobercový nálet vymazal Drážďany

GALERIE: Zbytečně mnoho mrtvých? Noc, kdy kobercový nálet vymazal Drážďany

V noci z 13. na 14. února 1945 byly Drážďany kromě svých obyvatel plné uprchlíků, kteří přišli, aby se v saské metropoli schovali před postupujícími sovětskými vojsky. Nad ránem zbyly z výstavního města sutiny. V ohnivém pekle na sklonku války přišly o život desítky tisíc lidí.

Téměř čtyři tisíce tun trhavin proměnily v pár hodinách historickou metropoli Saska v ruiny, kde převzala vládu ohnivá bouře. Jde o jev, kdy mohutný požár nasává kyslík z okolí, takže lidé často nedokáží uniknout před ohněm kvůli silnému větru, který je táhne rovnou k plamenům. Nezávislé vyšetřování zřízené radou Drážďan v roce 2010 stanovilo počet obětí na 22.700 až 25 tisíc, v minulosti panovalo přesvědčení, že při útoku zemřelo až čtvrt milionu osob.

Organizovaný společný útok britské RAF a amerického letectva budí dodnes kontroverze, především proto, že kobercový nálet nemířil jen na průmyslové objekty a strategické dopravní stavby. Bombardování totiž zničilo rozsáhlé oblasti historického jádra Drážďan, tedy místa, kde se ukrývali před válkou civilisté.

Bombardování historické perly Saska na Labi je tak některými historiky dodnes označováno za válečný zločin, na rozdíl od náletů na průmyslová centra Pforzheim nebo Hamburk, kde zahynulo 18 respektive 50 tisíc lidí. Odborníci se shodují, že kobercové bombardování historického centra Drážďan přineslo zbytečně mnoho civilních obětí, pokud by se zaměřilo na periferii, kde se nacházel průmysl, byly by škody pro nacisty mnohem drtivější.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek