Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackeři kradli i v Norsku. Napadli ministerstvo zahraničí i další instituce

Hackeři kradli i v Norsku. Napadli ministerstvo zahraničí i další instituce

Norské vládní úřady údajně napadli hackeři napojení na ruské tajné služby. Podle agentury AFP o tom dnes informovala norská kontrarozvědka, která sama patří k napadeným institucím. Utajované informace podle zpravodajců z napadených e-mailových schránek neunikly. Oznámení přichází jen několik dní po tom, co INFO.CZ jako první upozornilo na kybernetické útoky na českém Ministerstvu zahraničí. 

Terčem hackerského útoku se stalo devět různých e-mailových účtů na norském ministerstvu zahraničí, v armádě a dalších vládních úřadech, uvedl dnes zástupce norské tajné služby PST Arne Christian Haugstöyl. „Je obtížné zjistit, co bylo cílem," dodal. Na hackerský útok podle něj Norsko upozornila spojenecká země. O kterou zemi šlo, ale Haugstöyl neuvedl.

Kromě ministerstva zahraničí, armády a kontrarozvědky PST je mezi napadenými také norský úřad jaderné bezpečnosti, blíže neurčená škola a parlamentní frakce opoziční Dělnické strany.

Za napadením e-mailových schránek norských institucí podle kontrarozvědky stála skupiny APT29, která má "vazby na ruské úřady". Rusko obvinění ze spojení s hackery popírá. APT29 je podle amerických tajných služeb zodpovědná také za kybernetické útoky na Demokratickou stranu před loňskými prezidentskými volbami v USA. Mluvčí PST Martin Bernsen dnes uvedl, že není důvod se domnívat, že v souvislosti s tímto útokem unikly nějaké důvěrné informace.

V úterý oznámilo také české ministerstvo zahraničí, že na jeho e-maily zaútočili hackeři. Ministr Lubomír Zaorálek ve čtvrtek odmítl, že by při útoku unikly tajné informace. Útok podle něj trval několik měsíců a připomínal ten, který hackeři provedli na internetový sytém Demokratické strany v USA. Podle expertů jej musel spáchat jiný stát, dodal Zaorálek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek