Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackování a falešné zprávy. Rusko se snaží ovlivnit volby ve Francii, varuje hlavní favorit

Hackování a falešné zprávy. Rusko se snaží ovlivnit volby ve Francii, varuje hlavní favorit

Rusko se snaží nabourat do počítačů týmu Emmanuela Macrona, který je podle posledních průzkumů považován za hlavního kandidáta na vítěze francouzských prezidentských voleb. Tvrdí to poradce a manažer Macronovy politické kampaně Richard Ferrand, který dnes Kreml zároveň obvinil, že o klíčovém soupeři šéfky radikální pravice Marine Le Penové vydává falešné zprávy, a snaží se tak zasáhnout do průběhu jarních voleb. Ferrand to přičítá proevropskému postoji Macrona, který je Moskvě trnem v oku.

„Existují stovky ne-li tisíce útoků na naše počítačové systémy, databáze a naše webové stránky, a náhodou to přichází od ruských hranic,“ řekl dnes pro televizi France 2 Ferrand. „Chceme silnou Evropu. To je důvod, proč trpíme útoky ze strany několika informačních webů, které patří Rusku,“ dodal.

Nezávislý kandidát s proevropskými postoji Emmanuel Macron, který byl v minulosti členem Socialistické strany a ministrem hospodářství, by podle průzkumu agentury Opionway jarní prezidentské klání jednoznačně vyhrál. Moskva by však v čele Francie raději viděla šéfku krajní pravice Marine Le Penovou a přijatelnější by byl i třetí kandidát François Fillon. Představitel tábora umírněné pravice se totiž na konto Rusů vyjadřuje mnohem smířlivěji než Macron. V minulosti například vyzýval k narovnání vztahů s Vladimirem Putinem a uvolnění sankcí uvalených na Rusko po anexi Krymu v roce 2014.

Ruské aktivity dnes Macronův poradce zároveň přirovnal k situaci během americké předvolební kampaně, která v listopadu vyvrcholila vítězstvím republikána Donalda Trumpa. Tehdy si na ruské hackerské útoky na servery Demokratické strany a snahy Kremlu ovlivnit volby stěžovala Obamova administrativa i demokratická kandidátka Hillary Clintovoná. Po této zkušenosti se ruského vměšování do klíčových voleb obávají i zpravodajské služby řady evropských států. Mezi nejohroženější události podle nich patří právě francouzské prezidentské klání nebo letošní volby v Německu a Nizozemsku.  

„Žádáme nejvyšší orgány francouzského státu, aby se ujistil, že neprobíhá žádné ruské vměšování do kampaně,“ prohlásil dnes Richard Ferrand.

Napětí před prezidentskými volbami, do kterých zbývají pouhé tři měsíce, ve Francii stoupá a v posledních dnech ho přiživují i ruské státní informační weby. Poté, co bývalý ministr hospodářství Macron začal v předvolebních průzkumech válcovat Le Penovou, přitvrdily i hlásné trouby Kremlu.

Televize Russia Today a web Sputnik začaly o Macronovy šířit negativní informace a vyzdvihují naopak krajně pravicovou Národní frontu Le Penové. Začátkem února zveřejnil Sputnik například zprávu, podle které je Macron podporován „homosexuálním lobby“ a byl „agentem Spojených států“ pro tamní banky.

„Dnes se musíme podívat na fakta: dvě hlavní média Russia Today a Sputnik, které jsou vlastněná ruským státem, šíří falešné zprávy,“ komentoval dnes příspěvky kremelských médií Macronův poradce s prohlášením, že „falešné informace z ruských médií ztěžují náš demokratický život.“ Podobně před ruským vměšováním nedávno varoval i tamní ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který uvedl, že „masivní šíření nepravdivých informací by mohlo být použito jako nástroj k ovlivňování voleb“. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek