Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Haló, tady Vladimir. Trumpa čeká první telefonát s Putinem, britská premiérka před Moskvou varovala

Haló, tady Vladimir. Trumpa čeká první telefonát s Putinem, britská premiérka před Moskvou varovala

Nový americký prezident Donald Trump bude o víkendu poprvé od inaugurace mluvit s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Americká televizní stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného vládního představitele uvádí, že prezidenti mají na sobotu naplánovaný telefonický rozhovor. Britská premiérka Theresa Mayová, které je nyní na návštěvě Washingtonu před Putinem americké republikány varovala.

Sám Trump prohlásil, že si s Putinem brzy pohovoří. „Telefonoval mi, když jsem vyhrál. Ještě jsme nejednali. Ale, jak chápu, brzy si pohovoříme,“ řekl televizi Fox News. Prohlásil také, že zlepšení vzájemných vztahů bude ku prospěchu jak Rusům, tak Američanům.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek uvedl, že přímý kontakt mezi Kremlem a Bílým domem po Trumpově páteční inauguraci zatím nebyl navázán. Obě strany se dosud nemohly domluvit ani na termínu telefonického rozhovoru mezi oběma prezidenty, připomněla agentura TASS. Ještě dříve dal mluvčí Kremlu najevo, že schůzka obou prezidentů je spíše záležitostí měsíců, než týdnů.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce, uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu.

Vztahy Ruska a USA se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obviněním, že Kreml se vměšuje do amerických voleb.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v ruském parlamentu řekl, že Moskva nemá žádné iluze, že by za vlády prezidenta Trumpa došlo k rychlému tání ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem. Kreml je ale podle něj připraven ujít k nápravě poškozených vztahů svůj kus cesty.

Jako prvního zahraničního státníka přijme Trump dnes britskou premiérku Theresu Mayovou. Ta se nechala slyšet, že by v případě prezidenta Putina radila Američanům: „Spolupracujte, ale dejte si pozor.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek