Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Havel má ode dneška budovu v Evropském parlamentu. Bude sídlem unijní ombudsmanky

Havel má ode dneška budovu v Evropském parlamentu. Bude sídlem unijní ombudsmanky

Jméno Václava Havla nově nese budova Evropského parlamentu ve Štraburku. Slavnostně ji dnes odhalil šéf instituce Antonio Tajani, ceremoniálu se účastnila i vdova Dagmar Havlová. Česko se tak zařadilo mezi hrstku zemí, jejichž osobnosti se natolik otiskly do dějin Evropy, že se po nich jmenují budovy unijních institucí.

Budova Václava Havla bude sloužit jako sídlo evropského ombudsmana a zároveň nabídne prostory pro europoslance a administrativu.

"Velmi si této mezinárodní instituce vážil, protože její základy stojí na stejných hodnotách, které vyznával celý život i on sám. Hodnotách, za které celý život bojoval," uvedla Dagmar Havlová.

Podle předsedy europarlamentu Tajaniho se Havel celý život snažil dosáhnout usmíření a míru. "Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům," prohlásil šéf europarlamentu.

„Budova se bude označovat zkratkou HAV a bude sloužit jako sídlo evropské ombudsmanky. Jsem na to hrdá a vidím v tom obrovskou symboliku. Díky Havlovi jsme se stali inspirací nejen pro Evropu, ale pro celý svět,“ vysvětlila už dříve redakci INFO.CZ česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která se podílela na přípravách inauguračního ceremoniálu.

Původně budova patřila Radě Evropy, avšak v roce 2012 ji odkoupil Evropský parlament za 6,7 milionů eur. Následně proběhla rekonstrukce a první úředníci v ní začali pracovat letos v dubnu.

O tom, že budova bude pojmenována po Václavu Havlu, rozhodlo vedení Evropského parlamentu krátce po pohřbu bývalého československého a českého prezidenta v lednu 2012. S návrhem tehdy přišel dnes už bývalý europoslanec Libor Rouček (S&D). „Václav Havel představuje pro Evropany symbol boje za lidská a občanská práva, svobodu, demokracii a evropskou jednotu. Tyto priority a ideály tvoři základní hodnoty činnosti Evropského parlamentu,“ uvedl tehdy Rouček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek