Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Historický krok pro Řecko. Islámské soudy už nebudou mít rozhodující slovo ve sporech muslimů

Historický krok pro Řecko. Islámské soudy už nebudou mít rozhodující slovo ve sporech muslimů

Řecké soudy budou nově moci zvrátit verdikty islámských duchovních v rodinných sporech tamní muslimské menšiny, která žije na severovýchodě země. Rozhodl o tom v úterý řecký parlament. Dosud měly v takových sporech v západní Thrákii přednost rozhodnutí tamních islámských duchovních. Informoval o tom dnes server německé stanice Deutsche Welle (DW).

Premiér Alexis Tsipras označil úterní hlasování poslanců za historický krok, který „rozšíří rovnost před zákonem pro všechny Řeky“ a zároveň „respektuje specifika“ muslimské menšiny v Řecku.

Řecko je podle DW jedinou zemí EU, kde existují islámské soudy. Jejich pravomoce mají na severovýchodě Řecka v rodinných záležitostech islámští duchovní, kteří měli dosud v těchto sporech prioritu před státními soudy. Nová legislativa stanoví, že pokud některá ze stran s verdiktem muftího nebude souhlasit a obrátí se na řecký soud, bude v kauze platit rozhodnutí řeckého soudu.

V západní Thrákii na severovýchodě Řecka žije asi 120 000 příslušníků muslimské menšiny, většina z nich jsou etničtí Turci a asi třetinu tvoří bulharští muslimové (Pomaci). Lausannská mírová smlouva z roku 1923 přiznala této menšině jistá práva na území Řecka, včetně toho, že islámští muftí mají pravomoce soudců v rodinném právu ve sporech mezi tamními muslimy.

Řečtí poslanci v úterý přijali legislativní změnu mimo jiné v souvislosti s kauzou muslimské vdovy z města Komotini, která podala na Řecko stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli svému sporu v dědickém řízení. S rozsudkem muftího totiž žena nebyla spokojena, a tak se odvolala k řeckému soudu, u něhož vyhrála. Nejvyšší řecký soud ale v roce 2013 konstatoval, že v kauze má pravomoc rozhodovat pouze muftí.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek