Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hitler Blízkého východu." Saúdský princ se opřel do íránského duchovního vůdce, napětí roste

„Hitler Blízkého východu." Saúdský princ se opřel do íránského duchovního vůdce, napětí roste

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán považuje íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího za "Hitlera Blízkého východu". Princ to řekl v rozhovoru s deníkem The New York Times. Ve velmi ostře formulovaných názorech na šíitský Írán poukázal na události před 2. světovou válkou a řekl, že politika appeasementu není účinná.

Saúdské Arábie a Írán jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě, ale jejich vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Princ Salmán v rozhovoru řekl, že údajnému rozpínání Íránu za vedení Chameneího je třeba se postavit. „Z událostí v Evropě jsme se poučili, že politika appeasementu není účinná. Nechceme, aby ten nový Hitler v Íránu zopakoval na Blízkém východě to, co se dělo v Evropě," prohlásil korunní princ.

K napětí mezi Teheránem a Rijádem přispěly i události kolem Libanonu. Jeho premiér Saad Harírí z Rijádu začátkem listopadu rezignoval kvůli rostoucímu vlivu Íránu a šíitského Hizballáhu v celém regionu. Za libanonským Hizballáhem stojí Írán a oba jsou spojenci syrského režimu, zatímco Saúdská Arábie stojí na straně tamní opozice. Do bojů v Jemenu se Saúdská Arábie zapojila v roce 2015 kvůli tomu, aby podle svých slov zastavila vliv Íránu na tamní šíitskou opozici. V Libanonu zjevně podporuje Harírího, který svou demisi po návratu do Libanonu tento týden pozdržel.

Princ Muhammad v rozhovoru řekl, že konflikt v Jemenu se vyvíjí dobře, protože tamní vláda a její spojenci ovládají už 85 procent území. Hlavní město Saná ale stále drží povstalci.

Muhammad bin Salmán už v květnu prohlásil, že jeho země zajistí, aby se příští střet s Íránem odehrál na území Íránu. Chameneí označil Saúdskou Arábii za vykotlaný strom a tamní představitelé Rijád obvinili ze šíření terorismu.