Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodiny před startem brexitu: Europarlament prý hrozí vetem kvůli právům cizinců

Hodiny před startem brexitu: Europarlament prý hrozí vetem kvůli právům cizinců

Evropský parlament podle deníku The Guardian vetuje jakoukoli dohodu s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, která by nezajišťovala práva na život cizinců v ostrovním království. Poslanci konkrétně požadují, aby migranti, kteří už v Británii žijí, měli garantované stejné podmínky i v dalších dvou letech. Reagují na starší prohlášení Londýna, který chtěl volný pohyb osob omezit ihned po spuštění brexitu. Ten začne zítra odpoledne.

Premiérka Theresa Mayová se připravuje na historický krok a na poslední chvíli si telefonuje s evropskými státníky a vysokými úředníky. Zítra po poledni oficiálně aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a Velkou Británii nasměruje na dvouletou cestu z Evropské unie. Podél ní ale leží řada neznámých.

Jak uvedl Guardian, unijní vyjednavač pro brexit a europoslanci jsou znepokojení kvůli nejistým právům cizinců žijících v Británii. Londýn před časem naznačoval, že je rychle omezí (možná už zítra). Evropský parlament teď ale chce garance, že se po dva roky nezmění. Jinak prý podle serveru bude dohodu o brexitu vetovat. Otázka je přitom výsostně důležitá i pro Čechy žijící v Británii.

Vrchní vyjednavač a vlivní europoslanci téma řešili na pondělní schůzce. Z té údajně vzešel pětistránkový dokument vymezující, co je ještě pro Evropský parlament přijatelné. Hlasovat se o něm má příští středu. Cílem materiálu je vyloučit jakékoli „rozdrobení“ práv občanů z dalších zemí EU, kteří by do ostrovního království přicestovali v příštích dvou letech, kdy má odchod země z EU probíhat. Jak uvádí Guardian jeden z kritických názorů: „Není možné, aby někdo, kdo podepíše dohodu o práci v úterý, měl větší jistoty než ten, kdo ji podepíše ve čtvrtek.“

Premiérka Mayová v minulosti opakovala, že jednou z priorit během přechodné doby pro ni budou práva Britů v zahraničí stejně jako práva cizinců v její zemi. Konkrétní garance ale v minulosti nezazněly.