Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí bezprostředně další útoky. Británie zvýšila stupeň ohrožení na nejvyšší a povolala armádu

Hrozí bezprostředně další útoky. Británie zvýšila stupeň ohrožení na nejvyšší a povolala armádu

Británie zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný. Policii bude v zajišťování bezpečnosti pomáhat podle potřeby armáda. Oznámila to premiéra Theresa Mayová. Podle šéfky vlády hrozí zemi bezprostředně další teroristický útok po pondělním atentátu v Manchesteru, který si vyžádal 22 mrtvých a 59 zraněných. Podle britské premiérky je možné, že do pondělního teroristického útoku v Manchesteru byla zapletena větší skupina osob. Dosud úřady zveřejnily jen informace o pravděpodobném útočníkovi a nadále zkoumají, zda měl komplice.

Hrozba dalšího teroristického útoku je s ohledem na situaci bezprostřední. Británie proto zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný. Mayová se tak vyjádřila po dnešním dalším zasedání vládního výboru COBRA, který se zabývá mimořádnými situacemi.

Britské ministerstvo obrany podle Mayové schválilo žádost policie o vojenskou pomoc. Vojáci mohou být rozmístěni na veřejných akcích.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

Podle Mayové bude armáda pomáhat zajišťovat bezpečnost na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty. Vojáci budou působit pod velením policie v rámci operace Tempora. 

Policie oznámila, že sebevražedným útočníkem byl 22letý Salman Abedi, který se narodil v Británii. Podle médií je jeho rodina původem z Libye.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Incident odsoudilo mnoho osobností z celého světa a britské politické strany kvůli útoku přerušily kampaň před předčasnými parlamentními volbami.

Británie zažívá nejvyšší stupeň pohotovosti již potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií. Podruhé to bylo v roce 2007, kdy přišel pokus o atentát v londýnském nočním klubu a kdy došlo k útoku na letišti v Glasgow.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek