Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí další masivní kybernetické útoky, možná i v Česku. 5 tipů, jak se jim bránit

Hrozí další masivní kybernetické útoky, možná i v Česku. 5 tipů, jak se jim bránit

Páteční masivní útok, který zasáhl nejméně 150 zemí světa, byl podle Microsoftu jen varování a v pondělí, kdy se lidé po víkendu vracejí do práce, se dají čekat další. Útok podle Europolu zasáhl na desítky tisíc počítačů společností, jako je automobilka Nissan, německý železniční přepravce Deutsche Bahn, Ruská centrální banka nebo nemocnice ve Velké Británii, pozor si však musí dávat každý. Nejzranitelnější jsou podle odborníků majitelé počítačů se staršími verzemi systému Windows, kteří je v poslední době neaktualizovali. Podívejte se, jak zůstat před nebezpečným „vyděračským“ virem v bezpečí.

Počítačový virus WannaCry využívá zranitelnosti systému Microsoft Windows, v suchu jsou naopak počítače společnosti Apple, které páteční útoky nepostihly. Podle odborníků se hackeři na zařízení od Apple obecně zaměřují v mnohem menší míře, protože počítačů se systémem Windows je mnohem víc, a dopad hackerského útoku je proto rozsáhlejší.

Společnost Microsoft uvedla, že už v březnu vydala bezpečnostní záplatu, která má tomuto nebezpečí bránit. Mnozí uživatelé si ji ale nenainstalovali, protože aktualizace systému může poškodit starší softwarové programy.  

S desítkami tisíc napadených počítačů je páteční útok největším kybernetickým útokem v historii. Virus WannaCry napadl počítače pomocí vyděračského softwaru, takzvaného ransomwaru, který zabraňuje přístupu k souborům v infikovaném počítači. Klíč k odemčení počítače zná jen autor viru, který po obětech pátečního útoku požaduje 300 dolarů (asi 7300 korun). Pokud člověk nezaplatí, hrozí, že přijde o uložená data.

Dalšímu šíření viru v pátek zabránil IT odborník Marcus Hutchins, který aktivoval takzvaný „kill switch“. Novodobému hrdinovi, který zabránil mnohem větším škodám, je pouhých 22 let a v současnosti pracuje pro britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost. Po zveřejnění jeho identity na internetu má ale strach, že se může dostat do hledáčku hackerů. „Pokud budou vědět, kde bydlím, mohou skutečně udělat cokoliv,“ svěřil se deníku Daily Mail.

Před dalšími kybernetickými útoky v neděli varoval prezident společnosti Microsoft Brad Smith a přidává se k němu i Hutchins. „V pondělí zde bude velké riziko, že dojde k dalšímu útoku, takže se budu snažit všechny informovat,“ říká s tím, že se takovému útoku předejít nedá. Jak se mu tedy bránit?

  • Majitelé počítačů se systémem Windows by měli okamžitě nainstalovat aktualizace softwaru. 
  • Zapněte také automatické aktualizace, pokud je máte k dispozici.
  • Společnost Microsoft doporučuje spustit i bezplatný antivirový software pro systém Windows.

  • Pokud to zatím běžně neděláte, začněte ukládat kopie všech souborů a zálohujte svá data. Pokud bude váš počítač infikován, nemusíte se bát, že o fotografie nebo dokumenty přijdete.
  • Buďte v pohotovosti. Neklikejte na podezřelé odkazy a nestahujte soubory od lidí, které osobně neznáte.
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek