Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí „katastrofický“ nukleární střet, varuje OSN. Vztahy mezi jadernými velmocemi se zhoršují

Hrozí „katastrofický“ nukleární střet, varuje OSN. Vztahy mezi jadernými velmocemi se zhoršují

Napětí mezi Západem a Východem po anexi Krymu v roce 2014 sílí, Severní Korea pokračuje ve vývoji jaderných zbraní a Spojené státy prohlašují, že mohou proti KLDR zasáhnout i vojensky. To je jen částečný výčet obav, které vedou Institut OSN pro výzkum odzbrojení k závěru, že je možný jaderný střet na dosah. Napětí totiž roste především mezi velmocemi, které mají nebo usilují o nukleární zbraně. „Jaderné odstrašování funguje až do okamžiku, kdy se ukáže, že nefunguje,“ píše institut v nové zprávě s tím, že pokud bude dosavadní „štěstí vyčerpáno“, následky budou „katastrofální“. 

Riziko jaderného střetu mezi velmocemi se ve světle posledních událostí stává čím dál reálnějším. Zpráva zmiňuje například obavy ze závodů ve zbrojení mezi Spojenými státy a Ruskem. Koncem minulého roku totiž Donlad Trump prohlásil, že by Washington měl „výrazně posílit a rozšířit své jaderné schopnosti“. Slova nově zvoleného prezidenta přitom přišla jen pár hodin poté, co šéf Kremlu před ruskými generály řekl, že ruské rakety musí být schopny překonat stávající i budoucí systémy raketové obrany.

Institut OSN zároveň děsí jaderný program Severní Koreji, který je i navzdory tvrdým sankcím ze strany mezinárodních organizací i jednotlivých států velmi aktivní. Režim Kim Čong-una čile provádí testy balistických raket, což je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nevylučuje, že by Washington mohl proti komunistickému režimu zasáhnout i vojensky. A právě poslední vývoj vztahů mezi Spojenými státy a Severní Koreou je něco, co OSN skutečně děsí.

„Čím víc zbraní se vyrábí, a to zejména v zemích s nestabilní společností, tím větší je potenciál pro získávání a využívání jaderných zbraní teroristy,“ píše se ve zprávě. Kromě zneužití jaderných zbraní teroristickými organizacemi má OSN podle zprávy obavy také z technické zranitelnosti systémů jaderných zbraní, které by mohly být napadeny hackery znepřátelených států.  

Institut zároveň poukazuje na dlouhodobý spor mezi Indií a Pákistánem o území Kašmíru, který v poslední době také nabírá na intenzitě. Jak známo, i tyto dvě asijské země patří do takzvaného jaderného klubu, a hrozby nukleárního útoku proto zaznívají i odsud.  

Zpráva tak zopakovala dlouhodobé stanovisko OSN, podle kterého je možné snížit riziko jaderného konfliktu jen díky odzbrojení. Zbavení se jaderných zbraní však vyžaduje „vizionářské vedení“, píše se ve zprávě s tím, že je smutné, jak se mocné státy od toho přístupu v současnosti obrací zády. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek