Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí obchodní válka? Americká daňová reforma může znevýhodnit dovoz do USA, EU plánuje odvetu

Hrozí obchodní válka? Americká daňová reforma může znevýhodnit dovoz do USA, EU plánuje odvetu

Republikáni amerického kongresu chystají rozsáhlou reformu daňového systému. Na první pohled by se mohlo zdát, že se změna daní ve Spojených státech evropských států potažmo České republiky nijak netýká, opak je ale pravdou. Taková reforma by totiž vedla k znevýhodnění firem dovážejících do USA a americká výroba, která míří za hranice, by si naopak výrazně polepšila. Kritici to označují za čistý protekcionismus, který nemá v mezinárodním obchodě co dělat, a zástupci Evropské unie už proti americkému plánu chystají odvetu.  

„Šéf Kongresu přišel s reformou, která mění způsob zdanění firem. Na jejím základě by se úplně jinak danily příjmy z vývozu a naopak peníze za dovoz by se nedaly zohlednit v rámci nákladů,“ vysvětlil pro INFO.CZ europoslanec a bývalý guvernér České národní banky Luděk Niedermayer. „Výsledek bude ten, že se dovážené zboží tím, že si ty firmy náklady na dovoz nemohou dát do nákladů, zdraží,“ dodává.

Na první pohled komplikované reforma vyvolává silné obavy u amerických obchodních partnerů a odborníci ji podle deníku Financial Times označují za největší obměnu globálního systému danění firem za poslední století. Zároveň varují, že její případné schválení by vyvolalo nejsilnější otřes světových obchodních vztahů od založení Světové obchodní organizace (WTO). Pokud by totiž jeden z nejvlivnějších členů WTO namířil kurz směrem k protekcionismu, byl by celý globální obchodní systém obchodu zpochybněn.

„Jeden z důsledků, které jsou na první pohled z této reformy znatelné, by bylo znevýhodnění dovozu do Ameriky a naopak zvýhodnění vývozu. Čili výsledkem by bylo vytvoření určité protekcionistické politiky,“ říká Niedermayer.

Takový krok by měl silný dopad na obchodní partnery Spojených států, včetně Evropy. „Pokud by v důsledku toho došlo k upřednostnění domácího zboží oproti zboží dováženému, mělo by to na nás samozřejmě vliv,“ říká europoslanec s tím, že by se podmínky vzájemného obchodu s USA výrazně změnily v neprospěch zemí, které chtějí do Ameriky vyvážet. „To znamená, že by na to země nějakým způsobem pravděpodobně reagovaly,“ dodává Niedermayer.

A k tomu už se skutečně schyluje. Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen včera uvedl, že se Spojenými státy nechce vést obchodní válku, protože by to mělo „katastrofální následky“ pro světovou ekonomiku. Dal ale jasně najevo, že by byl ochoten proti takovému kroku Spojených států zakročit.

„Chová-li se někdo v rozporu s našimi zájmy nebo navzdory pravidlům mezinárodního obchodu, pak máme vlastní mechanismy, jak reagovat,“ řekl Katainen. „Máme předpisy platné v EU, které jsou ale také součástí globálních dohod, jako je WTO, a my chceme respektovat základní pravidla globálních směnných relací,“ dodal.

Kvůli obavám z dopadu na vývoz evropských firem do Spojených států už Brusel podle Financial Times staví armádu právníků, kteří by daňové reformě v případě jejího schválení vyhlásili válku. „Podle našich počátečních odhadů s WTO rozhodně kompatibilní nebude,“ říká jeden z ženevských úředníků, kde Světová obchodní organizace sídlí.

Myšlenka zdanit import zahraničního zboží není v současné Trumpově administrativě nic nového. Šéf Bílého domu už v lednu navrhl zavést na mexické zboží 20procentní daň, od které si slibuje zaplacení stavby protiimigrační zdi na hranici s Mexikem. Už tehdy Trumpův mluvčí Sean Spicer uvedl, že by nová daň mohla časem dopadnout také na zbytek světa. Zasáhnout by tak mohla i dovoz českého zboží. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek