Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrůzy z řeckých uprchlických táborů. Znásilnění zažila i čtyřletá dívka

Hrůzy z řeckých uprchlických táborů. Znásilnění zažila i čtyřletá dívka

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem sice vedla ke snížení počtu migrantů přicházejících přes Řecko do Evropy. Ti, kteří ale už na řecké straně byli, však doplácí na neochotu evropských zemí migranty přijímat. V táborech přitom často zažívají hrůzy, které je mohou poznamenat do konce života. Výjimkou není ani znásilňování dětí.

V Řecku je v současné době 62 tisíc uprchlíků, z toho 13 tisíc dětí. Studie Harvardovy univerzity upozorňuje na jejich často děsivé příběhy.

„Muž z jedné z mafiánských skupin nalákal sedmiletou dívku do stanu. Řekl jí, že tam bude moci hrát hry na telefonu. Poté stan uzavřel. Později dívka popsala, že byla znásilněna,“ cituje list The Independent psychologa z tábora v Aténách.

Ten se setkal i s případem znásilnění teprve čtyřleté holčičky. „Její matka udělala všechno, aby to nahlásila,“ připomíná psycholog jeden z největších problémů, kterým musí oběti sexuálních útoků v táborech čelit.

I humanitární pracovníci působící na místě upozorňují, že napadení se často nemají kam obrátit. Jsou příliš vyděšení a někdy nemají ani tlumočníky, kteří by jim pomohli překonat jazykovou bariéru.

Nemožnost domoci se práva vede ke vzrůstajícímu násilí uvnitř táborů. Když muž v jednom řeckém zařízení znásilnil malou dívku, počkala si na něj skupina jiných migrantů, kteří ho zbili.

V přelidněných táborech se přitom daří zmíněným mafiánským skupinám. Migrační dohoda mezi EU a Tureckem zanechala v Řecku desetitisíce uprchlíků toužících po životě v Evropě. Jsou mezi nimi i ženy, které nemají partnera nebo někoho, kdo by je chránil.

„Lidé zůstávají v táborech, kde obecně chybí bezpečí,“ popisuje Marleen Korthals Altesová z organizace Save the Childern.

Ženy tak nabízejí vlastní tělo právě za záruku bezpečnosti. Jiní zase sexuální služby provozují, aby vydělali nějaké peníze na cestu. Jsou známé i případy nezletilých prostitutů, kteří se často za malé peníze prodávají v athénských parcích. Mnozí zase nepočítali, že v Řecku zůstanou tak dlouho a došly jim peníze. Prostitucí tak chtějí získat jídlo nebo střechu nad hlavou.

Humanitární pracovníci předpokládají, že situace se bude dále zhoršovat. Ochota evropských zemí přijímat migranty je totiž stále velice nízká. To platí i pro děti. Od platnosti migrační dohody zažádalo v Řecku o azyl 10 400 dětí. Jiné země jich přitom přijaly jen lehce přes 2 400.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek