Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Imigranti v Česku ráj na zemi nenajdou, ukázala studie. Lépe se mají v Maďarsku i Polsku

Imigranti v Česku ráj na zemi nenajdou, ukázala studie. Lépe se mají v Maďarsku i Polsku

Podmínky, které Česko nabízí přistěhovalcům, jsou mírně řečeno chabé. Ukazuje to nejnovější studie zavedeného amerického časopisu U.S. News & World Report, která porovnala život cizinců v celkem 80 zemích světa. Česko skončilo až 50. – předběhly ho i Polsko a Maďarsko, které jsou za přístup k migrantům terčem časté kritiky západoevropských zemí. Nejlépe se mají přistěhovalci ve Švédsku, Kanadě, Austrálii a Německu. O žebříčku informoval deník The Washington Post.  

Studie sledovala v každé z vybraných zemí několik ukazatelů včetně ekonomické stability, rovnosti příjmů a podmínek na trhu práce. Autoři výzkumu se obrátili na více než 21 tisíc vedoucích představitelů firem i na širokou veřejnost. Propůjčili si také údaje o migraci od Světové banky a OSN.

„Naše metodologie se nezaměřovala výslovně na uprchlíky, vzala ale v potaz imigrační politiky a integrační opatření od OSN,“ říká americká reportérka Deidre McPhillipsová, která se na vytváření žebříčku podílela. „V tomto projektu bylo naším cílem zaměřit se na ekonomické aspekty imigrace a na dopady, které by to mohlo mít na vnímání postavení země ve světě,“ dodala.

Pro Česko, které skončilo 50., výsledek příznivý není a o několik příček líp se umístily země, jako Slovinsko (29.), Ukrajina (31.), ale i autoritářské Bělorusko (38.). O něco lépe dopadli i čeští kolegové z Visegrádské skupiny – Polsko (43.) a Maďarsko (47.). Slovensko se do seznamu 80 zemí nevešlo.

Spojené státy, které díky masovému přistěhovalectví v podstatě vznikly a odkud autoři studie pocházejí, skončily sedmé. Země si podle autorů pohoršila kvůli přetrvávající ekonomické nerovnosti, která imigrantům ztěžuje život.

Právě kvůli imigraci se novopečený americký prezident Donald Trump před nedávnem obul do favorita žebříčku – Švédska. V únoru prohlásil, že přistěhovalectví vedlo v otevřeném severoevropském státě k problémům a že by Švédsko mělo sloužit jako vzorový model toho, jak by se v přijímání migrantů Spojené státy nikdy neměly chovat. „Přijali velké množství lidí a mají problémy, které ani nepovažovaly za možné,“ řekl tehdy Trump, čímž vyvolal ve Švédsku pobouření.

Země, která se umístila na vrcholu žebříčku, se v posledních několika letech stala oblíbenou cílovou stanicí pro uprchlíky z Afriky a Blízkého východu. V roce 2015 přijala v přepočtu na počet obyvatel dokonce víc běženců než kterýkoliv jiný evropský stát.

Švédsko však nebyla jediná severská země, jejíž podmínky pro přistěhovalce byly ohodnoceny jako jedny z nejlepších. Norsko, Finsko a Dánsko se zařadily mezi deset nejlepších díky rovnosti v příjmech. Kanada a Švýcarsko vynikaly zase díky integračním opatřením, jako je výuka jazyků. Kvůli špatným výsledkům v imigrační politice skončila až na 17. místě Velká Británie – země prý před imigranty upřednostňuje vlastní občany. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek